Koliko starejših je zaključilo izobraževanje in so postali upravičeni do digitalnega bona? Koliko digitalnih bonov za starejše je že bilo unovčenih in kje? Na ta vprašanja na službi za digitalno preobrazbo od petka do včeraj zvečer niso uspeli odgovoriti. Po naših informacijah sistem izdajanja digitalnih bonov starejšim od 55 let prejšnji teden sploh še ni deloval.
Več kot sto dni po prevzemu vlade ministrica Emilija Stojmenova Duh še vedno ni jasno povedala, kako in kaj z digitalnimi boni za starejše. Po javnem ogorčenju zaradi dolgih vrst za prijavo na izobraževanje, ki bi morale biti pričakovane, saj je bilo za kakih tri četrt milijona upravičencev razpisanih le pet tisoč prostih mest, je začela govoriti o nepravilnostih. Na skladu za regionalni razvoj in razvoj podeželja so ji odgovorili, da nepravilnosti niso našli, a je nato 25. avgusta kljub temu prišel ukaz, da se vse aktivnosti ustavijo. Bodo starejšim, ki so zaključili izobraževanja, dodeljeni boni, ki bi jim skladno z zakonodajo morali biti, ali ne, ni jasno. Izvajalci izobraževanj zaradi tega, ker usoda digitalnih bonov visi v zraku, dobivajo ogromno odpovedi udeležbe. Prav tako ni jasno, ali bodo izobraževanja za tiste, ki so že prijavljeni, izvedena, in kaj bodo ponudili starejšim, ki tokrat niso prišli na vrsto.
Pravne podlage za zaustavitev aktivnosti menda ni
Na drugi strani je zaplet z izvajalci. Čeprav so jih 25. avgusta pozvali, naj ustavijo aktivnosti, jim nikoli niso pojasnili, na kakšni pravni podlagi to zahtevajo. Razpis niti podpisane pogodbe te ustavitve aktivnosti menda ne predvidevajo. Še več, izvajalcem, ki bi ta navodila upoštevali, grozi, da bodo ostali brez denarja. Pogodbe, ki so jih izvajalci izobraževanj podpisali s skladom, izrecno določajo, da morajo do roka izvesti določeno kvoto izobraževanj, sicer ne dobijo plačila. Ne sklad ne služba za digitalno preobrazbo jim nista zagotovila, da bo rok iz pogodbe za čas zaukazane ustavitve aktivnosti podaljšan. Več izvajalcev zato po naših informacijah še vedno izvaja izobraževanja.
Če bo razpis razveljavljen in pogodbe prekinjene, bo morala država izvajalcem zagotovo poravnati stroške, ki so že nastali, saj so morali izvajalci najeti prostore, predavatelje in podobno. Kolikšni so ti stroški, ni jasno.
Prejšji minister Mark Boris Andrijanič je sicer res za letos predvidel denar le za pet tisoč izobraževanj, a nova ministrica Stojmenova Duh je ministrstvo prevzela 2. junija letos, sklad, ki so mu zaupali izvedbo razpisa, pa je novico o izboru izvajalcev objavil šele 3. avgusta, torej dva meseca kasneje. Kar nekaj časa je torej bilo, da se razpis ustavi pred izborom izvajalcev ali preden so ti začeli z delom, zavlačevanje z odločitvijo pa je povzročilo precejšnjo zmedo in tudi stroške.
Medtem ko so učenci zadnje triade, dijaki in študenti 150 evrov digitalnega bona dobili avtomatično in jih je več kot pol ta denar, skupaj 17 milijonov evrov, že zapravilo, morajo starejši od 55 let opraviti deveturno izobraževanje. Za letos je bilo predvidenih le pet tisoč mest. Po razpisu se morajo vsa izobraževanja zaključiti do 30. oktobra.
Služba za digitalno preobrazbo nima dostopa do mejla
V nadaljevanju objavljam še vprašanja, ki sem jih v petek ob 13.17 poslal na službo za digitalno preobrazbo in na sklad, ki je objavil razpis, a odgovorov še nisem prejel. Ko so mi namesto odgovorov včeraj ob 15.11 poslali vabilo na današnjo izjavo ministrice, sem jim odgovoril, da sem jih za odgovore prosil včeraj dopoldan, a sem prejel avtomatski odgovor:
Spoštovani,
imamo omejen dostop do e-pošte, kar pomeni, da ni nujno, da bomo lahko že danes prebrali vaš e-mail. Prosimo za razumevanje.
Lep pozdrav, Služba Vlade RS za digitalno preobrazbo
Kako ironično je, da ima služba za digitalno preobrazbo omejen dostop do elektronske pošte, je odveč izpostavljati.
Poslana vprašanja:
Koliko starejših je že izvedlo izobraževanje in je s tem postalo upravičenih do digitalnih bonov?
Kdaj so izobraževanje izvedli prvi tečajniki?
Koliko digitalnih bonov je že bilo izdanih starejšim in koliko je bilo porabljenih.
Kje je bilo porabljenih največ?
Ali držijo informacije, da sistem izdajanja digitalnih bonov starejšim še ne deluje?
Če drži, zakaj sistem ne deluje in kdaj bo začel delovati?
Ali se izobraževanja trenutno izvajajo ali so izvajalci dobili navodilo, naj jih ustavijo?
Kaj bo z vsemi, ki so že prijavljeni na tečaj?
Ali so pogodbe, ki so podpisane z izvajalci prekinjene ali so v veljavi?
Če so prekinjene, na kakšni pravni podlagi?
Kakšni bodo vaši naslednji koraki; boste pogodbe prekinili, boste razveljavili razpis?
Če da, na kakšni pravni podlagi in kdo bo pokril vse stroške, ki so doslej že nastali izvajalcem?
janez.zalaznik@styria-media.si
kot sem že napisal, je tudi zame to polomija prejšnje vlade ... ampak, če začne na začetku, je zadevo zakuhala …
Blišč in beda sposobnosti golobizma….
Ena velika zmešnjava, ki pa je bila pričakovana.