Kako se z birokracijo varčuje pri socialni pomoči

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Nekaj več kot 55 tisoč posameznikom, ki prejema socialno pomoč, bi moral z novim letom dobiti 18 evrov več, a se to ni zgodilo pri vseh ...
Oglej si celoten članek

Le če so posamezniki upravičeni do socialne pomoči - kljub že obstoječi veljavni odločbi - do konca februarja oddali novo vlogo za pomoč, so dobili zakonsko določeno višjo socialno pomoč.

Koliko pa je takšnih, ki je ta rok zamudilo, na ministrstvu za delo, ki ga vodi Anja Kopač Mrak, niti na centrih za socialno delo po Sloveniji ne vedo, a ob tem humanitarne organizacije kot tudi centri priznavajo, da je do takšnih primerov prihajalo.

Koliko prejemnikov je vedelo?

Eno izmed takšnih zgodb je pred dnevi na družbenem omrežju objavila tudi Svetovalnica za migrante, ob čemer se sprašujejo: "Koliko izmed 54.121 prejemnikov DSP iz decembra 2015 je vedelo za to informacijo? In kdo bo odgovarjal vsem tem upravičencem do DSP, do katerih ta informacija ni prišla?"

"Takšni primeri so, zelo težko pa ocenim, koliko oziroma za kakšen odstotek gre," je potrdila Ivana Košir Erman, direktorica škofjeloškega CSD, ki ob tem dodaja, da so sami uporabnike obveščali z obvestili, ki so viseli na centru in spletni strani, ter tudi lokalnih medijih. S plakati na centru in obvestilom za javnost so obveščali tudi na celjskem CSD, nam je povedala Olga Bezenšek Lalić, direktorica celjskega CSD, a ob tem pravi, da pri njih večjega števila pritožb zaradi neinformiranosti nimajo.

In zakaj nova odločba potrebna? Ker tako pravi zakon.

Da so obveščali s sporočili za javnost in tudi v medijih, pri čemer so nam kot "dokaz" priložili tudi sedem povezav do člankov šestih različnih medijev, zatrjujejo tudi na ministrstvu za delo. Na vprašanje, zakaj je nova vloga sploh potrebna, saj imajo centri pravzaprav vse podatke in veljavno odločbo, pa odgovarjajo, da tako pravi zakon o socialno varstvenih prejemkih, ki določa novo višino osnovnega zneska minimalnega dohodka: "Ker ne gre za usklajevanje osnovnega zneska minimalnega dohodka z rastjo cen življenjskih potrebščin, ampak za novo višino minimalnega dohodka, se mora vložiti nova vloga."

Direktorica škofjeloškega CSD Košir Ermanova pa je ob tem potrdila, da nova vloga CSD ni prinesla novih bistvenih podatkov. Birokracija torej? "Da, tudi tako bi lahko rekli," je odgovorila Košir Ermanova in nadaljevala, da bi ob drugačni zakonski ureditvi lahko po uradni dolžnosti nakazali višji znesek vsem z veljavnimi odločbami. Nekaj podobnega je na primer mogoče dodatku za velike družine, kjer upravičencem do otroškega dodatka ali tistih, ki so dodatek prejeli lani, letos vloge sploh ni potrebno vložiti.  

barbara.erzen@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 11

  • 13:49 11. April 2016.

    Še to: ob uvedbi ZUJF-a 1.1.2012 so vsi CSD-ji po Sloveniji vse odločbe prosilcem ob koncu leta 2011 zaključevali s …

  • 13:49 11. April 2016.

    Še to: ob uvedbi ZUJF-a 1.1.2012 so vsi CSD-ji po Sloveniji vse odločbe prosilcem ob koncu leta 2011 zaključevali s …

  • 13:49 11. April 2016.

    Še to: ob uvedbi ZUJF-a 1.1.2012 so vsi CSD-ji po Sloveniji vse odločbe prosilcem ob koncu leta 2011 zaključevali s …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.