Kako je umrl Jurij Gagarin

Foto: Žurnal24 Lastna nepremišljenost in kopilotov amaterski pristop naj bi Gagarina stali živl
Vsaj uradno ni dvoma: Jurij Gagarin, prvi človek v vesolju, naj bi se med poletom z lovcem smrtno ponesrečil zaradi neugodnih okoliščin. Zakaj je potem poročilo o njegovi smrti državna skrivnost?
Oglej si celoten članek

Leta 1968, oziroma sedem let po tem, ko je kot prvi Zemljan poletel v vesolje, je Jurij Gagarin med rutinskim poletom z lovcem MIG-15 UTI nenadoma strmoglavil, kar je bilo zanj usodno. Posebna komisija je začela raziskovati njegov zadnji polet. Uradna razlaga njegove nesreče navaja: "Nesrečen splet neugodnih okoliščin." Vsekakor naj smrtne nesreče ne bi povzročil človeški ali tehnični dejavnik. Poročilo komisije javnosti ni bi bilo nikoli predstavljeno, saj je bilo razglašeno za državno skrivnost.

Usodno nesrečo zakrivil kopilot
V tančico skrivnosti zavita Gagarinova smrt je postala navdih za številne teorije zarote. Nekateri so špekulirali, da se je sovjetski junak smrtno ponesrečil zaradi letenja pod vplivom alkohola, drugi pa so menili, da je nesrečo zaigral, ker naj bi se tako hotel izogniti medijskemu pompu, ki ga je obdajal. Tretji pa so krivili kar njegovega kopilota, ki naj bi zaradi zavisti oba pognal v smrt.

 

Uradna razlaga še naprej veljavna

Ne glede na Šeršerjevo razkritje bo uradna razlaga Gagarinove nesreče še naprej edina merodajna. Ruska vlada je namreč sporočila, da bo nepravilnost uradnih ugotovitev komisije treba izpodbiti na sodišču.

Svoj pogled na Gagarinovo nesrečo pa je pred kratkim v intervjuju za rusko revijo Neodvisna vojaška obzorja razkril Eduard Šeršer, ki je kot letalski oficir leta 1968 med drugimi preiskoval smrtno nesrečo Gagarina. Krivdo za nesrečo je Šeršer pripisal Gagarinovemu kopilotu in izkušenemu letalskemu inštruktorju Serjoginu, ki naj bi tistega usodnega dne prekršil številne varnostne predpise. S prepolnim tankom goriva sta menda izvajala številne težavne manevre. Gagarin naj bi predpisani dvajsetminutni program treniranja že po štirih minutah letenja prekinil in kljub šibkim letalskim izkušnjam začel leteti "prosto po Prešernu". Serjogin pa mu je to dovolil, kar je za oba postalo usodno. Skratka, Gagarinovo nesrečo naj bi povzročil človeški faktor.

O vzrokih za skrivanje uradnega poročila o nesreči pred javnostjo Šeršer pravi: "Gagarin je bil narodni heroj Sovjetske zveze, narodni heroji pa po pojmovanju javnosti ne delajo napak."

 

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.