Telefoni kanadske družbe Research in Motion so bili znani kot telefoni za zahtevne in napredne uporabnike, saj so medtem, ko so bili uporabniki ostalih telefonov na trgu primorani še pritiskati na številčnico, da so spisali eno borno sporočilo SMS, lastniki prek prave QWERTY tipkovnice dostopali do spletne pošte kjerkoli in kadarkoli.
Še lanskega septembra je imel RIM v ZDA 25-odstotni delež pri pametnih telefonih, do julija letos pa je upadel na vsega en odstotek. Še tri leta nazaj je bil delež 50-odstoten.
Velike družbe so mu dale brco
Prejšnji mesec je po pisanju CNeta predsednica uprave Yahooja Marissa Mayer svojim zaposlenim obljubila, da si lahko na službene stroške privoščijo katerikoli nov telefon, če le ne bo blackberry. Podobno so pred časom storili pri Goldman Sachsu in zaposlene spodbujali k prehodu na iphone, nekatere druge družbe dajejo prednost modelom z androidnim operacijskim sistemom.
New York Times pa se je pred dnevi razpisal o poslovni ženski Rachel Crosby, ki je priznala, da jo je s svojo "robidnico" sram, ko se pojavi v javnosti. Kot je povedala, na poslovnih srečanjih skriva napravo pod ipada, ker noče, da bi si zaradi telefona sogovorniki napravili vtis o njej kot o nazadnjaški ženski.
Obama se je nekoč bojeval zanj, danes prisega na iOS
Še nekaj let nazaj je imel blackberry enega najbolj vnetih zagovornikov v ameriškem predsedniku Baracku Obami, saj si je pri svoji Tajni službi priboril celo pravico, da ga kljub varnostnim pomislekom uporablja še naprej. Blackberryji so namreč sloveli kot zelo varni telefoni.
A tudi Obama se mu je očitno odrekel, viri iz Bele hiše vedo povedati, da tam sedaj spodbujajo uporabo iphoneov, menda tudi zato, ker Obama med sestanki na veliko uporablja tablico ipad.
Zamudili tehnološki brzovlak
Padec blackberryja gre v veliki meri pripisati prepoznemu prilagajanju navad uporabnikov. Lastniki namreč lahko danes bolj kot ne nemočno opazujejo druge ljudi, kako prek iphonov ali androidnih telefonov visijo na socialnih omrežjih, fotografirajo z visokoločljivimi kamerami, rezervirajo vstopnice ali potovanja prek ekrana, se zabavajo ali si pomagajo na delu z brezštevilnimi aplikacijami ter iščejo pravo smer z GPS zemljevidi. Vsega tega namreč lastniki blackberryjev ne morejo, saj se podjetje ni pravočasno prilagodilo na spremenjene navade uporabnikov in neznanski uspeh spletnih trgovin z aplikacijami.
Tako lahko lastniki le še klepetajo z vse bolj redkimi uporabniki blackberryjev prek storitve BBM. Redka prednost blackberryjev ostaja tudi tipkovnica, s katero je mogoče hitro pisati sporočila in odgovarjati na e-pošto.
Čakanje na rešenika
Tisti, ki vztrajajo z znamko, tako nestrpno čakajo na večkrat prestavljeno premiero dveh novih modelov z zaslonom na dotik in klasično tipkovnico, ki bi se lahko postavil ob bok modernim telefonom, kot sta samsung galaxy III in iphone 5. Medtem RIM tolče hudo izgubo, ki je v letošnjem prvem polletju znašala 753 milijonov dolarjev, še lani pa so imeli milijardo dolarjev dobička. A da bo nov model postal feniks in bo dovolj za povrnitev v ospredje trga pametnih telefonov, verjame le malokdo. Nek dolgoletni uporabnik blackberryja je tako priznal, da je že naročil iphona 5 in ko ga bo dobil, bo iz blackberryja odstranil baterijo, luknjo zapolnil z betonom, telefon pa nato uporabljal kot utež za pisarniški papir.
@ Niko_K... oba z Eriko imasta prav, le ti govoriš o lokaciji, katero se seveda da določiti s triangulacijo, ona …
To je meni tudi padlo v oči. Vse to se da na Blackberryju in se je tudi dalo...
Oprosti, signal telefona se da najti preko triangulacije.. Ko keks. <br />Svojčas npr. je bil popularen Iridium, ki je bil …