Napitnine se na splošno štejejo za dohodek, ki ga posameznik prejme v zvezi z opravljanjem določenega dela, in so v skladu z zakonom, ki ureja dohodnino, obdavčene. Tako so nam odgovorili na Davčni upravi Republike Slovenije (Durs), ko smo jih vprašali, kako je z napitninami, ki jih dobijo študenti in dijaki, ki delajo prek študentske napotnice. Za odgovor, kako jih prijaviti, pa so nas naslovili na finančno ministrstvo.
Ni treba plus latovščina
“Po našem mnenju v primerih, ki jih navajate, študentje nimajo obveznosti v zvezi s prijavo napitnin davčnemu organu,” pravijo na ministrstvu. Napitnine so namreč po njihovih besedah običajno dosežene v povezavi z delom v okviru zaposlitve pri določenem delodajalcu. “Zato se štejejo za dohodek v zvezi s tem delom ter je način obravnavanja napitnin kot dohodka v zvezi z zaposlitvijo pri delodajalcih različen v smislu transparentnosti oziroma notranjega reguliranja,” pojasnjujejo.
Ali morajo študentje napitnino prijaviti in kako, nam na študentskih servisih niso znali svetovati.
Kaj z napitnino, da ne bo prekrška
Študenti. Durs pravi, da so napitnine obdavčene, ministrstvo za finance pa, da jih ni treba prijaviti.
Sistem davčne kontrole v gostinskih obratih je takšen , da mora stanje gotovine v blagajni odgovarjati izdanim računom. Če se …
Uradnikom na DRUS-u predlagam, da gredo malo na pregled podstrešja! Verjetno je hudo luknjasto!
Banana država ima več vrst tolmačenj glede napitnine, pri nas se sploh ne ve, kdo pije in kdo plača. Če …