Razveljavitev sporazuma Varni pristan med Evropsko unijo in Združenimi državami Amerike, ki se je zgodila na podlagi zahteve 28-letnega Avstrijca Maxa Schremsa, so nekateri označevali za prelomno. Sodišče Evropske unije je namreč pritrdilo, da osebni podatki evropskih državljanom v ZDA niso dovolj zavarovani in lahko do njih brez večji težav dostopajo ameriške varnostno-obveščevalne službe.
Nov sporazum že čez tri mesece
A glede na izjave evropske komisarke odgovorne za evropsko pravo Vere Jourove, zaenkrat prelomnih premikov na področju zaostritve varnosti ni pričakovati. V treh mesecih naj bi tako dokončali pogajanja glede novega sporazuma med Evropsko unijo in ZDA, ki bo podjetjem zopet omogočal neomejen iznos podatkov. A kot je pripomnil komisar za digitalni trg Andrus Ansip s pogajanji ne začenjajo popolnoma znova, ampak jih vodijo že od leta 2013.
Sporazum pa tokrat naj ne bi temeljil le na obljubah, ampak naj bi dodali tudi določbe o strožjem nadzoru in tudi kazni v primeru neupoštevanja določb. A kot prav komisarka Vera Jourova, ki bo pogajanja že naslednji teden nadaljevala v Washingtonu, sta "za ta tango potrebna dva".
Kako ukrepati do sprejema novega sporazuma?
Do takrat bodo vsa podjetja podatke o evropskih potrošnikih še na prej nemoteno shranjevala na ameriških tleh v primeru, da bodo s podjetji, ki bodo podatke shranjevala, sklenili pogodbo. Multinacionalkam, kot je na primer Facebook, pa bodo morali pravilnik za iznos podatkom potrditi nacionalni informacijski pooblaščenci. Ti bodo tudi sicer odgovorni za nadzor nad zagotavljanjem varnosti pri iznosu podatkov.
Ja in potem govoričijo kak je ameriško gospodarsko okolje tako vzpodbudno in nasploh alfa in omega gospodarstva. Pozabljajo pa omenit …
NSA in drugi ne zbirajo vse te enormne mase podatkov zaradi teroristov. Dokazali so jim veckrat in tudi sami so …
Priviligiranci pač. Papir gor al pa dol spremenilo se v praksi ni nič in ne bo nič. Polni enih besed …