Drugi val recesije bo po mnenju ekonomista in nekdanjega finančnega ministra Dušana Mramorja najbolj udaril po izvoznikih. Kako hudo bo, je odvisno od dogajanj v kitajskem gospodarstvu. "Če se bo gospodarska rast na Kitajskem še zmanjšala, bo to močno vplivalo na Slovenijo. Pomemben del naše industrije in vseh, ki delajo zanjo, je namreč povezan z nemško avtomobilsko industrijo, ta pa je odvisna od kitajske gospodarske rasti," pojasnjuje. Gradbeništvo je tako na psu, da v tej panogi, slabše kot je, ne more biti.
Drugi val krize se bo poznal tudi v turizmu in trgovini. “Najprej se bo zmanjšalo povpraševanje po izdelkih, ki niso nujni za preživetje, potem pa bodo sledili tudi prehrambni izdelki – ljudje se bodo usmerili v nakupe cenejše hrane, ki je običajno slabše kakovosti,” našteva Mramor. Na udaru bo javni sektor, ki se bo moral sprijazniti ali z velikimi odpuščanji ali nižjimi plačami.
Državno jamstvo
Je pričakovati, da bodo ljudje v strahu in nezaupanju z bančnih računov dvigovali prihranke? To se namreč dogaja v Italiji, kjer sredstva množično prenašajo v Švico. Iz Milana do švicarskega Lugana je denimo le dobri dve uri vožnje in tam po poročanju italijanske nacionalne televizije v 340 bankah ni več mogoče dobiti bančnega sefa.
"Odločitev vlade ob začetku prvega vala krize, da bo država jamčila za celotne prihranke v bankah, je bila dobra, zlasti ker jo je tedaj sprejela tudi sosednja Avstrija," dodaja ekonomist.
Ravno takile kljukci so krizo ustvarili....in jo kasneje s takimi in podobnimi izjavami pomagali napihniti ...pri cemer so jim mediji …
jaki ekonomist, naj neha jamrat pa naj raje prikaže alternative za izboljšanje! zato vas imamo, drugače bi bilo bpljše, da …