Veliko dejavnikov vpliva na to, kakšno zimo lahko pričakujemo. "Zanimiv je razvoj dogodkov v ozračju in oceanih, kjer se napovedi modelov ne ujemajo s tem, kar kažejo pretekli kazalniki," piše portal Severe Weather Europe. S pomočjo podatkov in modelskih simulacij so pogledali, kako kaže v tokratni zimi.
"Najnovejša napoved zimskega vzorca pritiska, ki jo je pripravil ECMWF, kaže sistem visokega pritiska La Niña v severnem Pacifiku in široko območje nizkega pritiska od Kanade do južne Grenlandije. Močno območje visokega zračnega tlaka se razteza od južnih ZDA prek Atlantika do celinske Evrope." Nad Evropo je zaradi območja visokega tlaka vetrovni stržen nad celino potisnjen bolj proti severu.
"Če si najprej ogledamo napoved temperature na površju Evrope, vidimo, da bo zima nad večjim delom celine toplejša od običajne. To lahko pričakujemo zaradi vpliva sistema visokega tlaka, ki se razteza nad celotno celino, kot napoveduje model," pišejo.
Iz napovedi padavin za Evropo je razvidno, da lahko pričakujemo bolj suho zimo. "Na skrajnem severu celine bo padavin več kot običajno, saj naj bi se nad tem delom premikal vetrovni stržen. Več padavin bo tudi na jugu in jugovzhodu," pišejo.
Podobno je razvidno tudi iz napovedi snežnih padavin, ki temelji na podlagi podatkov ECMWF. V Evropi lahko tako zaradi območja visokega zračnega tlaka pričakujemo podpovprečne snežne padavine na celotni celini. "Več snežnih padavin kot običajno je napovedanih le na skrajnem severu," dodajajo.
Pa je šlo meter snega v nižinah, ki so ga napovedovali še ne dolgo nazaj, k vragu še predno se …
Ker je v zemlji veliko vode zna bit tudi veliko snega
Intenzivnost Sonca nakazuje na toplo zimo, kar pa ne pomeni, da ne more zapasti pol metra mokrega snega...V vsakem primeru …