Panoji, ki pred gostilnami vabijo lačne goste, med drugim že nekaj dni obljubljajo tudi jurčke. Očitno so vsi ti uvoženi, saj jih v naših gozdovih ni.
“Slabo je. Če bi šli zdaj v gozd kje v okolici Ljubljane, vam ne bi mogla pokazati niti treh vrst gob,” za naš portal pove Metka Bertoncelj, predsednica Gobarsko mikološkega društva Ljubljana. Doda, da imajo 12. septembra napovedan gobarski dan v Mostecu, poleg tega pa na koledarju še več razstav gob, med drugim na Gospodarskem razstavišču. “Ne vem, kaj bomo pokazali ljudem,” je zaskrbljena Bertoncljeva.
Potem ko je bila lanska sezona precej slaba, saj je bilo precej deževnih dni, je letošnja očitno slaba zaradi prehladnih noči. “Prejšnji konec tedna smo se z našimi člani odpravili na Pokljuko, kjer smo našli nekaj golobic, šampinjonov, kakšno lisičko. V glavnem pa imamo kar prazne košare,” pravi in doda, da so na Pokljuki sicer presenetljivo našli tudi štorovke oziroma mraznice, ki se običajno pojavijo precej kasneje v jeseni.
Na tržnicah jurčke sicer najdemo, vendar očitno vse iz uvoza. “Oh, pripeljejo jih iz Makedonije, Bolgarije, tudi Srbije in Bosne, potem pa prodajajo kot naše,” pravi Bertoncljeva. Jurček je sicer jurček, okus ima pravi tudi tisti iz uvoza, vendar primerno zasoljena pa je tudi njegova cena. Za kilogram jurčkov je na tržnicah potrebno odšteti 20, tudi 25 evrov.
zgleda noben ni resen gobar, bili so in to veliko jih je bilo, in kot vsako leto je vmes malce …
Sem že hotel napisat v to smer, ja goba - gliva ni običajna rastlina. Pač kdor ne ve, misli, če …
tu se ne strinjam z zgoraj omenjenim ze vec kot 30 let nabiram gobe in vecinoma vedno kako bi se …