Spor naj se zamrzne
|
Medtem pa je hrvaški predsednik
Stjepan Mesić predlagal, naj se spor zaradi meje začasno zamrzne, saj obe strani
vztrajata pri svojih argumentih. Znova je dejal, da zameri Sloveniji, ker je Hrvaški postavila
ovire pri vključevanju v EU.
|
O pomanjkljivosti slovenske zastave, ki so jo izobesili Hrvatje, smo poročali že po srečanju. Takrat nam je Špela Vovk, svetovalka za stike z javnostmi premierja Pahorja, pojasnila, da je zastave prinesel in izobesil organizator srečanja, torej hrvaški protokol.
Uslužbenci hrvaškega protokola so nam potrdili, da so zastavo res prinesli iz Zagreba, da pa naj bi se o njenem izobešanju posvetovali s predstavniki slovenskega protokola.
Jelinčič je danes vlado in njenega predsednika pozval, naj "zaradi nevarne zlorabe simbola države Izrael, ki združuje vse najhujše spomine na nacistično in fašistično iztrebljevalno zaroto preteklega stoletja, stori ustrezne korake in protestira pri vladi sosednje države in tudi obvesti evropsko ter svetovno javnost". Vlado smo povprašali, ali namerava ukrepati, a na odgovor še čakamo.
Deblokada v doglednem času
|
Hrvaška premierka pričakuje, da bo do umika slovenske blokade prišlo v doglednem času. O
podrobnostih petkovega srečanja ni želela govoriti.
|
Sicer pa je hrvaška nacionalna televizija po srečanju poročala, da naj bi se Pahor in hrvaška premierka Jadranka Kosor dogovorila o umiku spornih zemljevidov iz hrvaške pristopne dokumentacije. Podobno danes trdi tudi hrvaški dnevnik Nacional, vendar tako hrvaška kot slovenska stran o tem uradno molčita. Naši neuradni viri ocenjujejo, da bi bil tak dogovor težko izvedljiv, saj je "tega enostavno preveč".
Sporni zemljevidi, zaradi katerih Slovenija kot članica EU blokira nadaljevanje hrvaških pristopnih pogajanj, se namreč nahajajo v zakonodaji, ki jo je Hrvaška že sprejela.