V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) poudarjajo, da se strinjajo z delodajalci, da je za pot iz krize nujna sprostitev kreditnega in zaposlitvenega krča, vendar izpostavljajo, da si ne želijo gospodarske rasti, ki jo poganjata gospodarski kriminal in sistemska korupcija. Kot pozitiven korak v smeri transparentnosti gospodarstva izpostavljajo javno objavo davčnih dolžnikov. "Po do zdaj razpoložljivih podatkih se je po štirih javnih objavah davčnih dolžnikov poravnalo davčne obveznosti v višini okoli 30 milijonov evrov," so zapisali.
Obrazce oddajo, izplačajo ne
Kot naslednji korak v imenu transparentnosti poslovnega okolja pa naj se, kot predlagajo, sprejmejo zakonodajne spremembe, ki bodo omogočale javno objavo delodajalcev, ki ne izplačujejo plač. Opažajo namreč, da nekateri delodajalci v zadnjem času zgolj oddajajo obrazce o obračunu davčnega odtegljaja za izplačilo plače in nadomestila plače, vendar hkrati te ne izplačajo.
Hrvaška za vzor
Za vzor v ZSSS postavljajo hrvaško vlado, ki je 25. julija sprejela predloge sprememb zakona o davku na dohodek, kjer se predvideva tudi javna objava vseh davčnih zavezancev oziroma delodajalcev, ki ne izplačujejo plače svojim zaposlenim oziroma ki so tri mesece zapored oddajali samo obračun prispevkov.
Čeprav je v zakonu o delovnih razmerjih zagrožena visoka globa za neizplačilo plač, je tudi ta le pogojno izterljiva v primeru nelikvidnih ali navidezno nelikvidnih podjetij, poudarjajo v ZSSS. Javna objava delodajalcev, ki ne izplačujejo plač, pa bi po njihovem mnenju pravočasno preprečila take primere in povečala plačilno disciplino.
Takoj, ko nekdo ne izplačuje plač, je potrebno začeti ugotavljati izvor premoženja. Gotovo je denar šel v zasebne žepe, namesto …
vsak primer je treba ločeno vzeti v obravnavo! So primeri v katerih delodejalci vozijo dobre avte in imajo dobre nepremičnine …
Človek kot subjekt želje v republiki uma<br />Zlahka torej vidimo, da kapitalizem z nenehno proizvodnjo dobrin ravno ne zadovoljuje človekovih …