Janša: Smo pred trenutkom resnice

Foto: Žurnal24 janÅ¡aBOB-dolga
Smo pred trenutkom resnice in pred strateško odločitvijo, je glede ustanovitve pokrajin na delovnem posvetu z župani slovenskih občin dejal predsednik vlade Janez Janša.
Oglej si celoten članek

"Ne delamo božjega kraljestva, temveč nekaj, kar bo v prihodnosti možno popravljati," je poudaril Janez Janša. Če tega ne sprejmemo, bomo objokovali zapravljeno priložnost, je dodal.

Premier je poudaril, da gre za strateško odločitev in da na odločitev proti ustanovitvi pokrajin ne more vplivati samo nasprotovanje ali nestrinjanje z enim členom pripravljene zakonodaje. Smo pred trenutkom resnice, ko bodo zakonodajalci dali svojo besedo. "Ta beseda bo veljala za dolgo časa in v kolikor ne pride do odločitve za pokrajine zdaj, verjetno do nje ne bo prišlo še dolgo," je opozoril. Ni možno pričakovati, da se bo ustanavljanje pokrajin na tej točki nadaljevalo v naslednjem mandatu, je dodal.

Po njegovih besedah je vlada pri pripravi pokrajinske zakonodaje upoštevala veliko predlogov, še več pa jih bo v nadaljnjem postopku. Pri tem Janša poudarja, da ne more nekdo zavrniti predloga ustanovitve pokrajin in v parlamentu glasovati proti, če se ne strinja le z enim členom. Kot je dejal, se mnenja o tem, kakšne pokrajine potrebujemo, razlikujejo, vendar ne toliko, da ne bi mogli oblikovati večinskega mnenja.

Po besedah Ivana Žagarja je treba določiti sedeže pokrajin. © BOBO

 
To je projekt, ki ga Slovenija potrebuje posebej zaradi nove vloge, ki jo imamo v EU. Za sprejetje te zakonodaje je potrebna dvotretjinska večina v DZ, to pa neposredno odraža težo odločitve, je dejal premier.

Župani so v dilemi glede sedežev pokrajin 
Večina županov, ki se je oglasila v razpravi, je Janši in pristojnemu ministru za lokalno samoupravo in regionalno politiko Ivanu Žagarju sledila z ugotovitvijo, da je pokrajine treba ustanoviti, čeprav so nekateri župani opozorili na posamezne dileme glede sedežev, imen in območij. Slišati je bilo denimo, da sta dve tretjini koroških občin izrazili voljo po sedežu pokrajine v Slovenj Gradcu, a je po vladnem predlogu Slovenj Gradec zdaj edina mestna občina, iz katere se sedež pokrajinske uprave seli v manjši kraj. Slišati je bilo tudi, da v Kamniku in Komendi nasprotujejo skupni širši Kamniško-zasavski pokrajini s sedežem v Trbovljah in da obstaja nasprotovanje imenu Goriška pokrajina.

Žagar jim je zagotovil, da bodo vse pripombe poskušali upoštevati v največji možni meri. Tam, kjer so stališča diametralno nasprotna, pa bo treba sprejeti neko odločitev. Kot je poudaril Janša, se pokrajine ustanavlja, da bodo o nečem odločale; zakaj ne bi odločale o svojem imenu, pa tudi sedežu. Sedeže je po njegovih besedah treba določiti, kar pa ne pomeni, da mora tako "večno ostati".

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.