Janša o kulturi smrti v podobi Tita

Foto: Žurnal24 Komunizem je na Slovenskem ustvaril kulturo smrti, meni Janez Janša.
Ko bo zadnja žrtev (po)vojnih pobojev dobila spokojen grob, bo iz slovenskih mest izginila tudi simbolna zapuščina kulture smrti v podobi Tita, Kardelja, je na spletni strani SDS zapisal Janez Janša.
Oglej si celoten članek

Predsednik SDS Janez Janša se je s prispevkom z naslovom Kultura življenja namesto kulture smrti odzval na polemike, ki so nastale po predlogu SDS, da bi preimenovali ulice in odstranili kipe veljakov totalitarne oblasti države Jugoslavije.

 
 

Obnašanje mnogih je celo leta 2009 zdrsnilo pod normo barbarskih plemen iz starega veka.

Janez Janša

 
"Upor proti okupatorju je bil častno dejanje, sodelovanje z okupatorjem pa nizkotno dejanje. Izkoriščanje oboroženega odpora proti okupatorju za prevzem oblasti je bilo nizkotno dejanje, samoobramba in upor proti revolucionarnemu nasilju pa legitimno dejanje," je uvodoma zapisal Janša in opozoril, da so komunisti med drugo svetovno vojno zagrozili s smrtjo vsakomur, ki se bo proti okupatorju boril izven OF. Leta 1942 so po besedah predsednika največje opozicijske stranke "brezobzirno pobili veliko sredinskih politikov, ki se jim niso hoteli pridružiti". Slovenski komunisti so se pri obsegu pobojev in izbiri metod izkazali za več kot dostojne "sodelavce" svojih nacističnih in stalinističnih vzornikov, ki so uporabljali podobne metode, meni Janša.

Deloma barbarska mentaliteta na Slovenskem
Po Janševih besedah so bili medvojni in povojni poboji vojnih ujetnikov in civilistov zločin ne glede na to, kdo jih je izvedel. Omenil je stare Grke, ki so že pred tisočletji po vsaki bitki ali vojni dovolili premaganim nasprotnikom, da so pokopali ali sežgali svoje mrtve, medtem ko je komunizem na Slovenskem ustvaril kulturo smrti, ki je privedla do stanja, v katerem je obnašanje mnogih celo leta 2009 zdrsnilo pod normo barbarskih plemen iz starega veka. "Eno glavnih propagandnih orodij kulture smrti skozi vsa zadnja desetletja je pred dnevi ponovno zapisalo, da je odkritje grobišča v Hudi Jami le premetavanje kosti kolaborantov in okupatorjev, ter poniglavo primerjalo povojne poboje s tako imenovanimi izbrisanimi," opozarja Janša.

 
 

Zakonsko naj se prepove poveličevanje ali opravičevanje zločina.

Janez Janša

 
Janša predlaga, da se dopolni zakon o žrtvah vojnega nasilja, tako da bo nediskriminatorski in brez političnih diskvalifikacij. Zakonsko pa naj se prepove poveličevanje in opravičevanje zločina, je zapisal. V glavnem mestu naj se postavi kostnica za pokop tistih žrtev povojnih pobojev, ki jih ni možno pokopati na kraju smrti. "Na glavnem trgu v Ljubljani naj se postavi spomenik vsem umrlim v vseh obdobjih naše zgodovine, na katerega se preprosto zapiše: Našim mrtvim," še predlaga Janša.

Afera fotokopirni stroj slepilo za ...
V dolini Kolpe, nadaljuje Janša, še vedno stojijo počitniške hišice, katerih temelje so zgradili iz nagrobnikov uničenih pokopališč. "Ko je bil v prejšnjih letih del dokumentacije o teh in drugih privilegijih nekdanje komunistične elite predan Arhivu Slovenije, so si izmislili afero fotokopirni stroj, ki jo generalni sekretar vlade ob pomoči medijskega stroja 'servisira' že vse od nastopa nove vlade," pojasnjuje.

Po Janševem mnenju osnovna točka spopada med kulturo smrti in kulturo življenja niso imena ulic."Preimenovanje je tako kot poimenovanje zgolj posledica nečesa. Mrtvi pač ne bodo ostali večno nepokopani, količina njihovega trpljenja je prevelika," pojasnjuje. "In ko bo zadnji med njimi dobil spokojen grob, njihovi svojci pa mesto žalovanja, bo iz slovenskih mest in trgov brez sledu izginila tudi simbolna zapuščina kulture smrti v besedi in podobi Tita, Kardelja ali Kidriča," še piše predsednik SDS na strankini spletni strani.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.