Janša: Ni čudno, da mornarji zapuščajo ladjo

Foto: Nino Verdnik
Foto: Nino Verdnik
Ker trenutna vlada nima jasnega koncepta in ne deluje sistematično, ni nič od "silnih obljub, ki so bile dane", pravi Janša in dodaja, da mora politika očistiti.
Oglej si celoten članek

Prvak največje opozicijske stranke SDS in nekdanji premier Janez Janša je prepričan, da vlada Alenke Bratušek od samega začetka nima jasnega koncepta in brezciljno tava, "zato ni čudno, da mornarji zapuščajo ladjo".

Kot je dejal, se vlada spopada s težavami iz tedna v teden, od seje do seje. K uresničevanju zahtevnih ukrepov je treba pristopiti sistematično, načrtno, ne pa tako, da "danes nekaj skleneš in je jutri narejeno". Zato po njegovem mnenju tudi ni "nič od silnih obljub, ki so bile dane". Ni tujih in zagona domačih investicij, gospodarstvo ne cveti.

"Najboljši komentar dogajanja sem zasledil na Twitterju, ko je nekdo ob odstopu ministra za zdravje Tomaža Gantarja napisal: 'Že drugi protikrizni ukrep ... še 11 pa bomo iz krize.' Glede na stanje, v katerem smo, se mi zdi, da je ta ugotovitev zelo blizu resnici. Kljub temu pa o tem, ali bo vlada obstala ali ne, ne odloča njena trdnost, ampak trdnost zaledja, tistih, ki so jo postavili," je dejal Janša.

"Bruselj dela računice"

Glede zadnjih ocen Slovenije iz Bruslja, ki so bile sorazmerno prizanesljive, je Janša omenil politične računice v EU pred evropskimi volitvami spomladi prihodnje leto. Pred volitvami naj si tako nihče ne bi želel nove države v programu pomoči, še posebno v luči dejstva, da Irska in Španija iz njega izstopata.

Te računice omogočajo podaljševanje neproduktivnega obdobja, v katerem je Slovenija. Cena tega omahovanja bo toliko višja, kolikor dolgo se bo Slovenija še naprej zadolževala ob krčenju gospodarske dejavnosti.

Predlagal bo izračun

Janša namerava na političnem vrhu pri predsedniku republike vladi predlagati, naj izračuna, ali se je še smiselno drago zadolževati na finančnih trgih ali si je za sanacijo bank bolje sredstva ceneje izposoditi iz stalnega mehanizma za stabilnost evra (ESM) ter kot pogoj pristati na transparentno sanacijo in privatizacijo bank.

Janša ocenjuje, da pri razmišljanju o prošnji za pomoč iz ESM ne gre za vprašanje suverenosti države, ampak za strah bančnih lobijev pred izgubo nadzora.

Glede likvidacije Factor banke in Probanke pa je Janša med drugim izpostavil, da se je stališče sedanjega guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca v tednih po njegovem imenovanju spremenilo. Če je pred potrditvijo v DZ še zagovarjal stečaj obeh bank, danes – po Janševem mnenju zaradi pritiskov bančnih lobijev – govori drugače.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 14:27 27. November 2013.

    Madona ga matra, ko ne more svojih mahinacij naprej terat...

  • 11:29 27. November 2013.

    Z njim se strinjam samo v tem, da je treba politiko spucat. Ampak - spucat v celoti, ne selektivno.

  • 10:41 27. November 2013.

    Tebe ladje zapuščajo , ne sam mornarji !

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.