Po današnjem sestanku Partnerstva za razvoj sta se predsednik vlade
Janez Janša in predsednik največje opozicijske stranke
Borut Pahor dotaknila tudi četrtkove napovedi poslanske skupine Zares, da bo zoper
ministra
Dragutina Mateja vložila interpelacijo. Po Janševih besedah je interpelacija
politično dejanje brez dejanske osnove.
Kot je dejal premier, ga argumenti, ki so jih ob napovedi o vložitvi interpelacije
predstavili v stranki Zares, niso prepričali.
"V zadnjih mesecih je minister Mate veliko potoval v tujino, kjer je dobro in trdo delal. Je
namreč eden od koordinatorjev znotraj novih držav članic, ki vstopajo v Schengensko območje, in je
deležen veliko pohval. Tudi na zadnjem evropskem svetu je bilo mogoče s strani predsednikov vlad
novih članic na njegov račun slišati veliko pohval," je Mateja branil Janša. Po njegovih
besedah je bil namreč prav Mate tisti, ki je uspešno koordiniral nove članice, ko so te postavile
po robu zamudam pri uvedbi Schengenska režima.
Ob tem je Janša komentiral tudi pravno mnenje, ki ga je za zbornico za zasebno varovanje izdelal Inštitut za javno upravo pri Pravni fakulteti univerze v Ljubljani, in v katerem je inštitut ugotovil, da je imelo ministrstvo za notranje zadeve vso zakonsko osnovo, da bi podjetju VIP Varovanje še pred tragedijo pred Globalom odvzelo licenco. Po premierjevih besedah takšno mnenje ne more biti verodostojno, saj lahko "avtentično razlago o zakonodaji poda le državni zbor" .
SD o podpori interpelaciji še razmišlja
Pahor je v svojem nastopu pred novinarji dejal, da se v stranki o tem, ali bodo podprli interpelacijo ali ne, še niso odločili, je pa posredno namignil, da stranka interpelacije najverjetneje ne bo podprla, če bo ta v času, ko bo Slovenija predsedovala EU. "Naj spomnim, da je stranka podpisala sporazum o podpori in sodelovanju z vlado v času predsedovanja Slovenije EU. V tem sporazumu piše, da v času predsedovanja Slovenije EU Socialni demokrati interpelacij ne bomo podpirali. Nočemo biti tisti, ki se ne drži dogovorov," je dejal Pahor. Tudi če bi stranka interpelacijo podprla, pravi Pahor, novi minister v enem letu ne bi zmogel kaj bistveno bolje delati od starega ministra: "V tem primeru pa interpelacija ni smiselna," je dejal Pahor.
Zares ni podpisala sporazuma o nenapadanju
|
"V poslanski skupini Zares vztrajamo, da se s podpisom Sporazuma nismo v ničemer odrekli svoji osnovni vlogi v parlamentarni demokraciji, kar pomeni predvsem spremljanje in nadzor nad delovanjem vlade kot vrha izvršilne veje oblasti. To nam nenazadnje zagotavljajo in nalagajo slovenska ustava, zakoni ter poslovnik državnega zbora, predvsem pa zaupanje in podpora državljank ter državljanov. Pri tem je nesporno, da med orodja takšnega nadzora opozicije sodi tudi interpelacija," so še sporočili iz stranke.