"Jankoviću verjetno ne bo uspelo"

Foto: Boštjan Tacol
Foto: Boštjan Tacol
Trojček – DeSUS, Državljanska lista Gregorja Viranta (DLGV) in Slovenska ljudska stranka (SLS) – je razkril načrt. Vlado ustavne večine bi vodil mandatar, ki ni predsednik nobene parlamentarne stranke, ministri pa bi bili strokovnjaki. SD predloga ne podpira.
Oglej si celoten članek


V DeSUS-u, DLGV in SLS so prepričani, da "relativnemu zmagovalcu volitev verjetno ne bo uspelo oblikovati koalicije" s široko podporo, prav tako pa po njihovem mnenju "verjetno ne bi uspelo takšne široke koalicije oblikovati predsedniku druge najmočnejše parlamentarne stranke".

Kar soglasna podpora vseh

Zato predlagajo, da bi morala politika stopiti korak nazaj. Oblikovati bi morali vlado narodne enotnosti ali vsaj vladne ustavne večine: "Takšna vlada bi morala ob imenovanju imeti najmanj ustavno večino (to je podporo 60 poslank in poslancev), po možnosti pa kar soglasno podporo parlamentarnih političnih strank."

Pot do take vlade se jim zdi enostavna, do nje vodijo le štirje koraki. V zadnjem koraku bi "moral novi mandatar izbrati najsposobnejše sodelavce izmed ljudi, ki bi mu jih po merilih kompetentnosti predlagale stranke, ki bi podprle njegovo izvolitev, ali pa bi jih po svoji presoji k sodelovanju povabil sam".

Prioritetne naloge

Trojček strank je že v pobudi, ki so jo poslali strankam, navedel prioritetne naloge oziroma osnutek vsebinskega mandata vlade narodne enotnosti.

Na seznam so uvrstili zagon gospodarstva, zaposlovanje, finančno stabilnost, pravno državo, odpravo sodnih zaostankov, boj proti korupciji, poenostavitev trga dela, izboljšave zdravstvenega sistema, spremembe pokojninskega sistema, spremembe pravil glede referenduma, zmanjšanje ministrstev na največ 12 in intenzivno debirokratizacijo države.

SD: Podpiramo relativnega zmagovalca

Podporo predlogu vlade narodne enotnosti so že odrekli v SD. Kot je dejal podpredsednik stranke Patrick Vlačič, ki v imenu predsednika SD Boruta Pahorja vodi pogajanja, želijo, da se vlada oblikuje čim prej, saj vse od nezaupnice nimamo vlade s polnimi pooblastili.

"Izražamo podporo relativnemu zmagovalcu, vse druge zgodbe nepomembne, čeprav smo dobili pobudo," je dejal Vlačič. Pobudo nameravajo preučiti, a "vrstni red je jasen, volivci so odločili".

Od relativnega zmagovalca, predsednika Pozitivne Slovenije Zorana Jankovića, pa pričakujejo več aktivnosti, večjo intenzivnost koalicijskih pogajanj. Jankovićevo koalicijsko pogodbo so že preučili, njihove pripombe so bile upoštevane, preučiti morajo še pripombe Virantove liste.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 11

  • 19:19 30. December 2011.

    Jaz ztem trem peseka ne bi dal , da ga pošpancirajo en krog okol bloka. Ja pa saj to ni …

  • 19:08 30. December 2011.

    Tud jaz kot SD-ejevec o Vlačiču samo najslabše oz.navaden pozer, pa ne taradi dogovarjanja ampak dela na Prometnem ministrstvu. Zanima …

  • 13:28 30. December 2011.

    Že njegoba prekrstitev iz Primoža v Patricka pove vse o njem. Naj gre raje naprej kitaro brenkat, ker je to …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.