Civilna iniciativa izbrisanih aktivistov je na sobotnem sestanku v Ljubljani sklenila, da bodo preverili, "kakšne so možnosti za tožbo zaradi izbrisa", je potrdil Irfan Beširević iz iniciative. "Podali bomo kazensko ovadbo zoper omenjene, ker je bil izbris nezakonit," je poudaril.
Kot problem zdaj vidi to, da bodo morali odškodnine izbrisanim plačevati slovenski davkoplačevalci, "krivci pa bodo ostali nekaznovani". "Mi se zavzemamo za to, da se jih kaznuje," je poudaril.
Na septembrski skupščini se bodo odločili, katerega odvetnika bodo izbrali, je še povedal Beširević.
Izbrisanih je več kot 25 tisoč
Slovenija je 26. februarja 1992 25.671 prebivalcev Slovenije, državljanov tedanjih republik SFRJ, za katere je začel veljati zakon o tujcih, izbrisala iz registra stalnega prebivalstva oziroma jih je prenesla v "pasivno" evidenco.
Izbrisani so s tem izgubili nekatere socialne pravice, številni so morali zapustiti državo, nekateri pa so bili iz nje tudi prisilno odstranjeni.
Samo za pravice jim gre.Pravico si je trba zaslužit,ne pa samo ,fušat, v gradbeništvu davke od dela naj pa plačuje …
- Imeli so dokumente neobstoječe države , pa si lanuhi niso zrihtali statusa :tujec z začasnim-stalnim prebivališčem v SLO..!!<br />- …
s kaksnim dohodkom ti ljudje zivijo, ce so zbrisani? kako placujejo davke? ce jih slucajno spet vpisejo, bodo placali davke …