Prevozniki so na današnji seji upravnega odbora sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije (OZS) ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek opozorili na beg prevozniških podjetij na Hrvaško. Med razlogi so izpostavili nižje prispevke na zaposlenega, nižji davek na dobiček in hitrejše postopke za pridobitev delovnih dovoljenj.
Predsednik OZS Blaž Cvar je v nagovoru zakone in predpise - od zakona o dolgotrajni oskrbi in za evidentiranje delovnega časa do omrežnin - označil za velik eksperiment, so v sporočilu za javnost zapisali pri OZS.
Bratušek je ocenila, da so bili rezultati gospodarstva v preteklem letu zelo dobri, a je opozorila, da bo letošnje leto težje. Se je pa strinjala, da je država prenormirana.
"Nimamo nobene strategije na tem področju"
Med najbolj perečimi težavami v panogi cestnega transporta je predsednik sekcije za promet pri OZS Peter Pišek opozoril na posledice zelenega prehoda. "Evropa ne more biti čez noč zelena, druge celine pa ne. To zmanjšuje našo konkurenčnost. Nimamo nobene strategije na tem področju," je dejal.
Po besedah Bratušek gre za temo, ki bi jo bilo treba reševati še z drugimi resornimi ministrstvi. Se je pa strinjala, da lahko zeleni prehod poslabša položaj podjetij. "Če smo poslušali napovedi nove Evropske komisije, se bo dinamika zelenega prehoda morda spremenila oz. upočasnila," je pojasnila.
Pogrešajo razpise za digitalizacijo
Pišek je ministrico opozoril tudi na nujno potrebno digitalizacijo sektorja cestnega prevozništva ter razvoj malih logističnih in intermodalnih centrov. Vendar prevozniki pogrešajo razpise za digitalizacijo, s katerimi bi lahko po njegovem mnenju rešili težavo slabe pretočnosti na slovenskih cestah.
Ministrico je pozval tudi k prednostni izdaji delovnih dovoljenj za voznike. "Naj se uredi interventna zakonodaja tudi za področje mednarodnih cestnih prevozov. Upravne enote naj prednostno obravnavajo tudi čezmejno delo in vloge voznika," je dejal Pišek. Bratušek je odgovorila, da bo te stvari sistemsko uredil zakon o tujcih.
Zavarovalne premije dvignili do 1000 odstotkov
Prevozniki so ministrico opozorili tudi na problematiko zavarovanj avtomobilske odgovornosti gospodarskih vozil in na veliko zvišanje premij. Kot je poudaril Pišek, so zavarovalnice dvignile premije od 100 do 1000 odstotkov. Najnižje zavarovanje avtomobilske odgovornosti po njegovih besedah pri nas stane 3500 evrov, najvišje pa 15.000 evrov. Ob tem je izpostavil primer Slovaške, kjer je najvišji znesek 900 evrov.
Zaradi teh in nekaterih drugih dejavnikov, kot so nižje cene zemljišč in goriva, nižji prispevki na zaposlenega in nižji davek na dobiček, se številna prevozniška podjetja selijo na Hrvaško, so ministrici dejali prevozniki.
Vse tiho na tretji razvojni osi
Prevoznik s Koroške Gašper Rudl je obenem opozoril, da se na tretji razvojni osi od poplav leta 2023 ni premaknilo nič. Bratušek je glede tega pojasnila, da je to področje odvisno od več resorjev, da pa bi morali prevozniki znati tudi pohvaliti, ne samo kritizirati. "Za en most čakamo soglasje direkcije za vode. To ni v mojih rokah," je pojasnila.
Panoga, ki zagotovo skupnosti prinaša samo škodo na infrastrukturi. Tisoče tovornjakov na lokalnih cestah dnevno povzroča poškodbe na cestiščih, ki …
Znanec je ravno svoj s.p. odprl v BIH. Naša država je zelo požrešna, ampak nekje je treba dobiti denar, najlažje …
Zakaj se pa ne preselijo v Bosno? Dr. davčnih utaj Rok Snežić jim obljublja bajne zaslužke z nizkim davkom, hehehe.