Janševa vlada je sprejela uredbo, po kateri lahko v večstanovanjskih objektih (hišah in blokih) lokalno vodovodno podjetje uporabnikom zaračuna storitev omrežnine za vsako stanovanje posebej ne glede na to, ali ima objekt le en števec za vodo.
S podražitvami oziroma zaračunavanjem so najbolj pohiteli na Obali, kjer v lokalnem podjetju Rižanski vodovod Koper trdijo, da so morali na nov način obračunavanja preiti z novim letom. Usklajevanja s podatki Geodetske uprave RS (Gurs) so se lotili kar sami, višje položnice pa že razburjajo odjemalce. Z reklamacijami so zasuti, včeraj pa so razkrili, da je nov način obračuna zahteval kar 10.000 sprememb. Reklamacij računov imajo v povprečju po sto na dan, 98 odstotkov jih je na račun nepopolnih podatkov Gursa.
Inšpektorat brez odgovora
Na tržnem inšpektoratu, ki je pristojen za nadzor, nam niso znali odgovoriti, ali so obračuni oziroma dražje položnice na Obali glede na nepopolne podatkovne baze o večstanovanjskih objektih sploh zakoniti oziroma upravičeni. Da tako ne gre, pravi Danilo Burnač, direktor mariborskega vodovoda (z vodo oskrbuje 16 občin oziroma 220.000 prebivalcev), ki je že lani vladi predlagal, naj uredbo spremeni v delu, ki se nanaša na zaračunavanje omrežnine po stanovanjih in ne po priključkih.
“V tem trenutku ne razpolagamo s popolno uradno in točno evidenco o številu stanovanj v večstanovanjskih objektih, ker za to nimamo pravne podlage in stvarne pristojnosti. Imajo pa po stanovanjskem zakonu podlago za zbiranje podatkov o številu stanovanj v večstanovanjskih objektih na svojem območju občine. Zato smo jim predlagali, naj – če želijo na svojem območju omrežnino zaračunavati po stanovanjih – zberejo podatke in nam jih posredujejo,” poudarja Burnač.
Gre za prihodek občin
Zaračunana omrežnina bo prihodek proračuna občine in bo namenski denar za izvajanje vzdrževanja vodovodnega omrežja. “Višine računov so zaradi metodologije med seboj popolnoma neprimerljive, zato bo vsak uporabnik glede na svojo dimenzijo priključka in porabo vode na položnici drugače občutil spremembo cen,” pojasnjuje direktor mariborskega vodovoda.
V Ljubljani prihodnji mesec
V ljubljanskem Javnem podjetju Vodovod - Kanalizacija, ki oskrbuje 315.000 uporabnikov, bodo prve višje položnice začeli po novem obračunavati prihodnji mesec, potrošniki pa jih bodo prejeli maja. Kolikšne bodo podražitve, še ne morejo izdati.
Na Obali so nekateri računi, ki smo jih videli, zaradi na novo obračunane omrežnine višji za dobrih deset evrov na mesec. Prikradla pa se jim je celo napaka, po kateri so odjemalcu zaračunali omrežnino za več deset stanovanj v višini več kot 250 evrov.
KO BODO ZMANJŠALI PARLAMENT, DRŽAVNO UPRAVO.......<br />IN SE VSE PRIVATIZIRALO NA ZAKONIT NAČIN
Ja res bo treba nekaj ukrenit ... tako kot si povedal presvetli , to je skrita ali lepše prikazana diktatura …
Dragi moji,prišel je čas,ko bo potrebno nekaj ukrenit,saj si iz dneva v dan izmišljujejo davke,omrežnine,podkapnice itd. Zakaj se standard ne …