"Po podatkih Agencije RS za okolje, Oddelka za hidrološke napovedi se je Reka Savinja v zgornjem toku pričela umirjati. Na širšem celjskem območju in v spodnjem toku se razliva na izpostavljenih mestih ob strugi, prav tako se ponekod razlivajo njeni pritoki," so popoldan v izrednem biltenu sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje.
Popoldne in zvečer bo Savinja še naraščala in poplavljala v srednjem in spodnjem toku. Sava Bohinjka, njeni pritoki ter Bohinjsko jezero so pričeli upadati vendar ponekod še poplavljajo. Visoka Sava bo popoldan in v noči na soboto odtekala preko osrednje Slovenije, Zasavja in Posavja, kjer bo na izpostavljenih mestih poplavljala.
Reka Drava se bo popoldan in ponoči razlivala v svojem spodnjem toku, predvidoma med jezom Markovci in državno mejo. Reki Vipava in Ljubljanica se razlivata na območjih vsakoletnih poplav. Pretok Vipave v spodnjem toku je že ustaljen, Ljubljanica pa še postopno narašča Ostale manjše reke v porečjih Kamniške Bistrice in na Koroškem, ki se trenutno razlivajo, bodo popoldan pričele upadati.
Ogromne skale
Rešilec, ki je šel po obolelo osebo, je v Solčavi ob pol štirih zjutraj naletel na skalni podor, zaradi katerega ni mogel naprej.
"Aktivirani so bili gasilci PGD Solčava, ki so nudili pomoč oboleli osebi in jo z gasilskim tovornim terenskim vozilom prepeljali do reševalnega vozila s katerim je bila oseba prepeljana v nadaljnjo oskrbo v celjsko bolnišnico," poroča portal uprave za zaščito in reševanje.
Kot opisujejo, se je skalni plaz sprožil v soteski pri Igli v naselju Podveža, občina Luče. Posamezne skale v plazu so premera več kot štiri metre, zato je cestna povezava povsem prekinjena, dostop do kraja dogodka pa zaradi ponavljajočih podorov izredno nevaren.
Na kraj je bil napoten pogodbeni izvajalec štaba Civilne zaščite občine Luče z gradbeno mehanizacijo, prav tako pa so obveščene pristojne službe, ki bodo ocenile situacijo in pričele s sanacijo.
Solčava odrezana od sveta
"Solčava je odrezana od sveta," je za naš portal povedal Klavdij Strmčnik, direktor občinske uprave občine Luče. Že ponoči so aktivirali gradbinca, ki ima pogodbo s civilno zaščito. Problem je, ker so skale tako velike, da jih je treba razbiti in jih je mogoče šele nato odpeljati.
V nujnem primeru se je zdaj sicer mogoče peljati mimo, da bo cesta odprta, pa bo še trajalo, po Strmčnikovi oceni bi material lahko odstranili še danes, je pa na brežini še veliko materiala in vprašanje, kaj bodo rekli strokovnjaki, ni izključeno, da ga bo treba ostraniti preden se cesta odpre.
Glavna pot do Solčave ter Logarske doline je tako zaprta, drugi dve možnosti so prek Avstrije ali prek Koroške, a Strmčnik pravi, da ne ve, kakšne so razmere tam.
Ljudi izselili iz hiše
Ob 7.36 se je na Cerkveni v Tržiču sprožil zemeljski plaz velikosti 10 x 5 metrov. Gasilci PGD Tržič so zavarovali kraj dogodka, izselili občane iz stanovanjske hiše in kontrolirali območje plazenja.
Že nekaj pred osmo zvečer je lokalno cesto cesto v Belih Vodah, občina Šoštanj, zasul zemeljski plaz in zaprl polovico ceste.
Rešiti so jih morali iz kampa
Ob treh zjutraj pa je voda poplavila cesto v kampu v Bohinjski Bistrici. "Gasilci PGD Bohinjska Bistrica so iz kampa rešili devet oseb ter zaščitili cesto do prihoda pristojnih služb," poroča uprava za zaščito in reševanje.
Okrog pol polnoči je na Hrušici v občini Jesenice narasel hudournik ogrožal stanovanjski objekt. Gasilci GARS Jesenice in PGD Hrušica so prekopali strugo hudournika nad vasjo in namestili protipoplavne vreče.Dve uri prej je meteorna voda na Savski cesti na Slovenskem Javorniku, občina Jesenice, zalivala vhod v stanovanjski objekt. Gasilci niso mogli očistiti meteornih jaškov zato so vhod objekta zaščitili z vrečami peska.
Poplavne vreče so morali gasilci namestiti tudi v naselju Legen, občina Slovenj Gradec. Zaradi velike količine padavin zamašila odvodna cev za meteorno vodo delavnice za obdelavo plastike. Meteorna voda je pričela ogrožati objekt. Gasilci PGD Legen so zamašeno cev začasno sanirali, vrata delavnice pa so zaščitili s protipoplavnimi vrečami.
Ob 5.29 so v naselju Poženik, občina Cerklje na Gorenjskem, gasilci PGD Cerklje ter Zgornji Brnik znižali vodostaj potoka in s postavitvijo protipoplavnih vreč zaščitili bližnji objekt.
V naselju Grušovje v občini Rečica ob Savinji so ob petih zjutraj gasilce aktivirali zaradi možnosti poplav.
V Izoli so na Premrlovi ulici prav tako ob petih zjutraj gasilci gasilske brigade Koper izčrpali okoli 25 kubičnih metrov podtalnice, ki je prodrla v garažne prostore. Težave z meteorno vodo in podtalnico so imeli tudi v Trzinu. "Ob 4.15 je na Kidričevi ulici v Trzinu meteorna voda in podtalnica zalivala klet stanovanjske hiše. Gasilci PGD Trzin so iz kleti na površini okoli 140 kvadratnih metrov izčrpali in posesali večjo količino vode," poroča portal uprave za zaščito in reševanje.
Preglavice je povzročala tudi narasla Soča.
dezurni@zurnal24.si
Bravo Slovenija za to ni denarja samo Tablice za mororinčke, prepovedali bi zbiranje starega papirja, barabam tipa Janša, Zidar Tovšak,Bavčar …