Naivnost. "Ja, kaj bi lahko rekel na to? Vsekakor je pretirano drago," Primož Franca, vodja strežbe v restavraciji izolskega Hotela Marina, ki slovi po dobri kuhinji in razmeroma zmernih, nič oderuških cenah, komentira zgodbo slovenske družine, ki se je pred dnevi vrnila z izleta po Krku.
Kot velikokrat doslej so se njeni člani v Baški odločili, da nekaj pojedo v Cicibeli, verjetno najbolj znani tamkajšnji restavraciji z morsko hrano (bralka je v dokazilo poslala kopijo računa). "Natakar nam je 'profesionalno' svetoval rezance z jastogom ... Malce smo se posvetovali, jastog je pač prestižna jed, a na koncu smo se le odločili, da bomo žrtvovali tistih sto evrov, saj je restavracija znana kot zelo dobra," nam med drugim piše bralka. Ko so dobili račun, je sledil šok: za večerjo, ki je obsegala le glavno jed za dva odrasla in enega otroka, brez buteljčnega vina in sladice, so plačali 327 evrov. Dve porciji rezancev z jastogom so jim namreč mastno zaračunali – zanju so plačali nekaj več kot 220 evrov.
"Naši gostje ne vprašajo za ceno, pa saj je ta tako ali tako objavljena na jedilnem listu. Za porcijo rezancev z jastogom zaračunamo 18 evrov. Pri nas Slovenci jastoga jedo le redko, po mojem mnenju zato, ker ga ne poznajo; naročajo ga predvsem Avstrijci in Nemci. Italijanski gostje pa v zadnjih letih, odkar je kriza, naročajo predvsem škampe," dodaja Franca. Pri njih lahko naročite predvsem jedi iz jastogov, ki jih dobijo iz Kanade; jadranski so redki, pravi. Njihova nabavna cena se vrti od 80 do sto evrov za kilogram.
Rusi ne gledajo na denar
Račun, ki ga je plačala slovenska družina v Baški, se zdi pretiran tudi piranskemu županu Petru Bossmanu, ki se sicer ne spomni, koliko je največ plačal za kakšno večerjo, sam pa zase ne bi nikoli naročil jedi za toliko denarja.