"Vlada bo jutri sprejela odločitev in o njej obvestila Slovenijo ter s tem začela postopek izstopa iz postopka. Ne delajmo si utvar, da bo to naletelo na splošno odobravanje," je že med sejo sabora napovedala hrvaška zunanja ministrica Vesna Pusić.
Skoraj istočasno je predstavnica EU Mina Andreeva novinarjem v Bruslju ponovno povedala, da se bo arbitraža nadaljevala, tudi če hrvaški parlament izglasuje izstop.
Milanović: Ali bo arbitražno sodišče nadaljevalo z delom, se nas ne tiče
Sloveniji predlaga, da se dogovorimo o novem modelu
"Otrok se je rodil, imel je svoj razvoj in v nekem trenutku je postal zelo devianten. To moramo ustaviti. Sloveniji predlagam, da se dogovorimo okrog novega modela, ta je brez dvoma kompromitiran," je še dejal Milanović, ki je poslance pozval, naj pazijo na besede in dejal, da je vesel, da ni bilo povišanih tonov ne iz Ljubljane ne iz Zagreba. "Smo člani EU in Nata, moramo sodelovati. Veseli me, da se o tem strinjamo," je še dejal.
Kosorjeva: Imenovanje arbitra je streha na porušeno hišo
Hrvaška si bo le kupila čas, morje bo težko dobila nazaj
"Nikoli nisem ničesar naredil proti Sloveniji, ampak vprašanje je, ali bomo ubranil, kar je naše. Jaz bi za svojim bratom v Sloveniji dal kri, ampak zemlje nikoli,“ je dejal poslanec Damir Kajin, ki je bil rojen v Kopru in živi ob meji. Meni, da si bo Hrvaška z izhodom iz arbitraže kupila čas, ampak da bo polito mleko, tristo kvadratnih kilometrov morja, težko dobila nazaj.
Če je izstop možen al ne, Hrvati izstopajo
Izstopa iz arbitraže arbitražni sporazum sicer ne predvideva, Hrvati pa se bodo predvidoma sklicevali na 60. člen Dunajske konvencije, ki omogoča odstop od mednarodne pogodbe v primeru "bistvene kršitve“, kar je "kršitev določbe, ki je bistvena za uresničitev predmeta ali namena mednarodne pogodbe“. Mednarodna pravnica Vasilka Sancin je ocenila, da pogovori, ki so jih razkrili objavljeni prisluhi, niso taka kršitev. Milanović pa je napovedal, da se bodo pri izstopu držali pravil mednarodnega prava.
Je blokada Schengena največji adut Slovenije?
Tudi če arbitražno sodišče nadaljuje z delom in objavi razsodbo, je Hrvaška najbrž ne bo upoštevala, kar je njena pravica, saj je vsaka država suverena. Lahko pa takšno obnašanje prinese pritisk ali sankcije mednarodne skupnosti. Tako je nekdanji predsednik Danilo Türk v Odmevih dejal, da bi Hrvaško njeno ravnanje lahko pahnilo v izolacijo v mednarodni skupnosti in v Evropi, dopisnica hrvaške nacionalne televizije iz Bruslja pa je omenila, da bi Slovenija lahko blokiral pristop Hrvaške v Schengenu.
Zaenkrat je na slovenski strani Evropska unija, ki je odločno podprla nadaljevanje arbitraže, češ da so v arbitražnem sporazumi predvideni tudi mehanizmi, ki lahko odpravijo hrvaške pomisleke.
dezurni@zurnal24.si
Hrvati niso IMELI Pahorja za bedaka,to ne,kajti on JE bedaček,O TEM SEM GLOBOKO PREPRIČAN!
Hrvati so bili in bodo največji gnoj od vseh narodov.
Pa ne biti naivni. to je šov za lastni narod. Volitve so pred vrati. pred volitvami so vsi za izstop. …