Hrvatov Nikolo Prelca, Marka Marušića in Gorana Tešića na Slovenijo ne veže prav nič, so si jo pa letos izbrali za vlomilski pohod, na katerem so povzročili veliko materialno škodo in si nagrabili na desetine tisočev evrov.
Skozi cevi spustila plin
Malho si je najbolj napolnil 33-letni Prelec, ki je 23. maja nekaj po tretji zjutraj z neznanim sostorilcem vlomil v bankomat Nove Ljubljanske banke (NLB) na Parmski cesti. Odprla sta ga z dvema cevema, skozi kateri sta napeljala plin in izzvala eksplozijo. V sefu je bilo 80.920 evrov, odnesla sta jih 79.530, ter povzročila za 23.000 evrov škode.
Petega junija sta se Prelec in Tešić prav tako okrog treh zjutraj lotila bankomata NLB v Mercatorju v Sojerjevi ulici. Tudi takrat je Prelec v bankomat porinil dve kovinski palici, ki mu jih je dostavil Tešić, namestil električni vodnik in z iskro sprožil plinsko detonacijo eksploziva. V treh kasetah je bilo 20.360 evrov, a sta jih med begom 700 izgubila. NLB sta vsega skupaj oškodovala za 36.360 evrov, Mercator pa za štiri tisočake.
Pobegnila na skirojih
Enak način odpiranja so naši južni sosedje uporabili tudi na bankomatu Delavske hranilnice v Novih Fužinah: Prelec je vanj izvrtal tri luknje in vstavil cevi, toda eksplozija ni odprla trezorja. S Tešićem sta na električnih skirojih pobegnila do 38-letnega Marušića, ki je njuni prevozni sredstvi in plinsko jeklenko skril v volkswagna passata, nato so se vsi trije z mercedesom odpeljali proti domovini, kamor pa niso prispeli – policisti so jih prijeli na Obrežju. Delavski hranilnici so povzročili za dobrih 40.000 evrov škode.
Tešić je bil že prej obsojen na slabi dve leti vikend zapora, njegova pajdaša pa sta odločitev ljubljanske okrožne sodnice Ane Klampfer Binder slišala včeraj. Po modifikaciji obtožnice iz treh kaznivih dejanj v eno samo dejanje nadaljevane tatvine je Prelcu izrekla tri leta zapora in izgon tujca iz države za enako obdobje.
Bolezen ni opravičilo
Za olajševalne okoliščine je upoštevala priznanje krivde, kritičen odnos do svojih dejanj in pripravljenost, da si uredi življenje. Dotaknila se je tudi njegove ganljive izpovedi o sedemletnem sinu, ki boleha za akutnim vnetjem trebušne slinavke in bi mu lahko pomagali samo v Nemčiji in ZDA, za kar pa nima denarja. Zato se je tudi odločil za krajo denarja. "To vendarle ne more biti opravičilo," je bila jasna in dodala, da je bil zaradi premoženjskih deliktov na Hrvaškem že obsojen, vsaj en kazenski postopek pa ga še čaka.
Kaznovalnemu predlogu tožilca Sedina Kičina je sledila tudi pri Marušiću in ga za poskus velike tatvine obsodila na devet mesecev zapora, stransko denarno kazen v višini 3000 evrov, ki jo mora poravnati v treh mesecih po pravnomočnosti sodbe, ter izgon tujca iz države za dve leti. To ga je verjetno najbolj zabolelo, saj namerava v prihodnje delati v Avstriji, kjer ima sorodnike, najbližja pot do tja pa pač vodi prek Slovenije. "Do Avstrije lahko pridete tudi brez prečkanja naše države," je bila kategorična Klampfer Binderjeva in nakazala, da se bo Marušić po prestani kazni moral voziti čez Madžarsko.
Povrniti morajo škodo
Za razmeroma milo kazen se je lahko zahvalil priznanju krivde in kritičnemu odnosu do tega, kar je storil, za povrh pa še dosedanji nekaznovanosti. Tudi on se je skušal zasmiliti z bolno hčerko in materjo, a prav tako slišal, da "to ne more biti opravičilo".
Prelec in Marušić sta zaprosila za predčasno prestajanje kazni, skupaj s Tešićem pa si bodo morali solidarno razdeliti povračilo povzročene škode z zamudnimi obrestmi. Tešić je doslej nakazal 10.000 evrov, Prelec pa 6.000.
Sodniki - a ni ta kazen nekoliko premila? Igrati na čustveno noto pri lopovih je skrajno neresno, še manj pa …
Če bi tihotapila ljudi bi bila verjetno že pomiloščena. Tako da bosta vedla za drugič
Smešno od novinarja, naslov ki naj bi vzbujal sočutje. Zakaj pa niso ropali bankomatov doma? Pa tehnika odpiranja, tehnološko dodelana …