"Na splošno je več zanimanja za poceni nepremičnine, tudi za te najcenejše, kot za drage in tudi več se jih proda. Veliko ljudi ima majhne plače in ne morejo dobiti kreditov, ali pa so celo brez služb in iščejo poceni možnosti prebivanja," pravi Franc Plej iz nepremičninske družbe Evana posredovanje, ki v Pincah za 9.500 evrov prodaja malo hiško iz leta 1960. "Je pa treba upoštevati, da se v teh najcenejših hišah ne da živeti, treba jih je podreti in zgraditi nadomestno gradnjo, za okrog 20 do 25 tisoč pa se dobijo tudi hiše, ki so bivalne, ampak potrebne obnove," še dodaja Plej.
Na portalu nepremicnine.net smo pregledali ponudbo hiš, cenejših od 15 tisoč evrov ter nekaj nepremičninskih posrednikov, ki jih prodajajo, povprašali, kako gredo v promet.
Ne rušijo vsi, kdo bi le zamenjal okna
"Takšne stare hiše, potrebne obnove ali nadomestne gradnje pa bolj kot domačini kupujejo ljudje od drugod. Precej je Ljubljančanov, ki tukaj kupijo nepremičnine, saj jih dobijo precej ceneje, in se potem vozijo na delo. Pa tudi Angleži so kupili v Črnomlju, pred kratkim smo imeli prepis," pravi Marko Kolarič iz Nepremičnin Lara, ki za 12.800 evrov prodaja hišo v Kanižarici. "Vse je odvisno od lokacije. Če bi bila ta hiša bližje Novega mesta, je že ne bi bilo," opozarja Kolarič in dodaja, da ni nujno, da bi kupec nepremičnino, ki jo kupi tako poceni, podrl. "Za to hišo smo imeli interesente, ki so nameravali le zamenjati okna," pravi. Navadno pa pri zelo poceni nepremičninah njegovih besedah kupca zanima, če so urejeni priključki, ključna sta elektrika in voda, ter kaj se na parceli lahko gradi.
Povečevanja ponudbe zaradi grožnje z nepremičninskim davkom ne zaznava. "Ponudba niha, ampak da bi se povečevala, težko rečem. Včasih imamo na zalogi pet ali šest takih nepremičnin in se prodajo, še preden jih objaviš na spletu. Nekdo pride pogledat eno, ki mu ni všeč, pokažeš mu podobno in lahko se zgodi, da takoj zaara," pravi Kolarič, ki na Dolenjskem in v Beli Krajini, tako kot njegov kolega v Pomurju, zaznava precej več zanimanja za poceni nepremičnine kot za dražje.
Ljudje prodajajo, ker vedo, da bo davek
"Za te najcenejše hiše ni kupcev, morali bi jih dati na tombolo,"
pa razmere na severnem Primorskem opiše Viljem Humar iz Nepremičnin Vilmar. V Dolenji Trebuši prodajajo star mlin za 6.200 evrov, v Ljubinju pa pol podrto vrstno hišo za osem tisočakov. "Na periferiji gredo hiše slabo v prodajo, mora biti res ugodno. Največkrat take hiše kupijo domačini, da zaokrožijo svojo posest ali če je lokacija res odlična. Pred časom so take hiše kupovali tudi Angleži, nekateri so jih obnovili in se celo preselili, drugi so jih pustili v ruševinah, zdaj pa kupujejo le sosedi. Italijanov, ki bi jih kupovali, ni, pri njih je še slabše kot pri nas. So pa pred časom pri nas iskali poslovne prostore, saj so pri njih še višji davki," pravi Humar. Ocenjuje, da se ponudba teh izjemno poceni in na pol porušenih hiš počasi povečuje. "Ljudje vedo, da bo slej ko prej davek,“ meni.
Glavna vrednost parcele so priključki
„Tudi take nepremičnine so ljudje že kupili,“ pravi Aleš Novak iz podjetja Novdom nepremičnine iz Brežic, ki v Sromljah prodaja kamnito hišo za 8.900 evrov. Pravi, da take hiše kupci navadno zrušijo, vrednost pa takim nepremičninam dajo le priključki na parceli: voda, elektrika, telefon, sicer pa so brez vrednosti. Nepremičnine, v katerih je mogoče prebivati, pa na njihovih koncih začnejo tam nekje pri 30 tisoč evrih, ocenjuje Novak.
Dokler ne bo cena kvadratnega metra okoli 600 evrov, do takrat cene ne bodo realne. Banke bodo lahko zaprle svoje …
Ah ja...zanimivo bom reku...ampak to je itak bedarija...treba poskrbet da cene za "podrtije" v mestih padejo, ker tole kakršne so …