Z izjemo gradbeništva so povsod opazni pozitivni trendi. Če se bodo takšna gibanja nadaljevala do konca leta, lahko letos pričakujemo napovedano gospodarsko rast, ki pa bo nižja kot v povprečju držav z evrom, napoveduje Urad za makroekonomske analize in razvoj (Umar).
Kot je danes povedal direktor Umarja Boštjan Vasle, je dinamika okrevanja v Sloveniji zelo podobna kot v območju z evrom, a počasnejša. "Če izvoz spodbuja gospodarsko rast, pa jo gradbeništvo zavira," pravi.
Največ zaslug za popravljanje stanja gre tujemu povpraševanju. Izvoz se je v prvi polovici lanskega leta namreč zmanjševal za od 20 do celo 25 odstotkov, zdaj pa beleži desetodstotne stopnje rasti.
Boleči gradbeniški problemi
Vasle ugotavlja, da so pri nas problemi v gradbeništvu precej večji kot drugod. Še najbolje kaže sektorju gradbenih investicijskih objektov, predvsem zaradi napovedanih državnih investicij v železniško infrastrukturo. Problem, ki bode v oči, je tudi plačilna nesposobnost podjetij – in po pričakovanjih se bo število plačilno nesposobnih pravnih oseb pred koncem leta še dodatno povečalo.
Naj pričakujemo kolaps podjetij?
Na težavnost razmer v bančnem sektorju kažejo tudi oslabitve bank v zadnjih mesecih. Banke so v nasprotju s prejšnjimi leti letos že med letom oblikovale precej oslabitev, po Vasletovih pričakovanjih pa jih bodo še dodatno decembra. "Skupni obseg rezervacij bo letos precej večji kot lani, kar odraža zaskrbljenost bank, da bo letos več podjetij kot lani postalo plačilno nesposobnih," je povzel Vasle.