"GPU zavlačuje postopek"

Foto: Žurnal24 Običajno mi očitajo pohlep po denarju, spolne stike s strankami in velikansko že
Domnevno zlorabljena deklica še pri očetu. Markač in Munc: GPU zavlačuje postopek in trguje z informacijami. Vprega lokalnih kriminalistov in delavcev SCD. Policija očitke zavrača.
Oglej si celoten članek
O tem, zakaj se preiskava o domnevni spolni zlorabi deklice na Koroškem  vleče tako dolgo časa, preberite še: Slovenska hobotnica. Mnenje psihologa.

Natalija Markač in Matic Munc iz Svetovalnice Akcija! sta Generalno policijsko upravo obtožila, da v primeru suma spolne zlorabe deklice iz Slovenj Gradca zavlačuje postopek in trguje z informacijami javnih uslužbencev, vpletenih v ta primer.

Center za socialno delo (CSD) Ravne na Koroškem in sodišče sta po njunih ocenah pustila punčko na cedilu. Deklica, ki je trenutno pri očetu, ne obiskuje vrtca in z njo v strokovnem smislu ne dela nihče, sta poudarila.

Deklica je na varnem pri očetu, to lahko zagotovim. Konkretna izvršba v tem trenutku ni verjetna.
Matic Munc

Opozorila sta na vprego lokalnih kriminalistov in delavcev CSD, predvsem na Ireno Pudgar iz CSD in kriminalista Jožeta Bračka, ki sta večkrat potlačila zadeve na Koroškem. Opozorila sta tudi, da med GPU in tožilstvom v Slovenj Gradcu obstaja komunikacijski šum, saj se GPU ne odziva na urgence s tožilstva.

Mati že marca 2010 prijavila sum CSD

Mati triletne deklice je CSD Ravne na Koroškem marca 2010 sporočila, da obstaja sum, da je deklico zlorabil dedek oziroma njen oče.

Sodelavka te organizacije in zagovornica dekličinega očeta Natalija Markač je povedala, da je deklica sama zaupala mami, kaj se dogaja, ko je z dedkom.

Kriminalist iz slovenjgraške policije Jože Bračko pa je deklico zaslišal ob prisotnosti matere in v enem dnevu zaključil preiskavo. Policija ni storila ničesar niti glede suma otroške pornografije, o čemer je bila seznanjena aprila 2010.

Do oktobra niso storili ničesar – ne zasliševali prič ne zavarovali dokazov; CSD Ravne na Koroškem pa je zamolčal, da je seznanjen z zlorabo, je povedala Markačeva. 

"Naveza policistov in socialnih delavcev"
"Med slovenjgraškimi policisti in tamkajšnjimi socialnimi delavci obstaja 'sprega', saj sta kriminalist Jože Bračko in socialna delavka Irena Pudgar več zadev potlačila pod preprogo", pravi Markačeva.

Generalna policijska uprava v odzivu na očitke o delu policije v primeru deklice s Koroške navaja, da je generalni direktor policije Janko Goršek 20. decembra odredil nadzor nad delom na Upravi kriminalistične policije GPU in Policijski upravi Slovenj Gradec v dveh predkazenskih postopkih. Vodena sta bila zaradi suma različnih kaznivih dejanj.

"Nadzorniki po dosedanjih ugotovitvah nadzora niso potrdili nepravilnosti, ki bi vplivale na končni rezultat preiskave oziroma na ugotavljanje dejanskega stanja v obeh obravnavanih primerih, a nadzor še ni končan. Nadzorna skupina še pregleduje listine, ki so jih policisti izdelali v obeh obravnavanih primerih," so zapisali v GPU.

"Ker ne gre samo zame, ampak tudi za stranke, ki jih kot socialna delavka obravnavam, nimam pravice tega javno komentirati. O tem lahko govorim le pred sodiščem", se je za Žurnal24 odzvala Irena Pudgar s CSD Ravne na Koroškem.

Na vprašanje, ali policiji res ni posredovala informacij o sumu zlorabe, ki ji ga je zaupala mamica deklice marca 2010, pa je odgovorila, da "informacije, ki imajo elemente kaznivega dejanja, nemudoma sporoči policiji".

"Varna hiša je finta"
"Zakaj mati živi v varni hiši? Kdo jo ogroža? Varna hiša je finta, da bi na sodišču dosegla predodelitev otroka,"
je zatrdil Matic Munc.

Markačeva pa se je znova čudila sodišču, ki je materi verjelo na besedo in ignoriralo materialne dokaze, ki pričajo o sumu spolne zlorabe.

Sodišče v Slovenj Gradcu je, potem ko je zavrnilo vlogo očeta za začasno odredbo, namreč ugotovilo, da ni potrebe, da bi izvajalo dokaze, ker mati živi v varni hiši in deklica torej ni ogrožena s strani morebitnega storilca (dedka). In kakšni dokazi obstajajo?

"Posnetki, zdravstvena potrdila o boleznih, ginekološki izvid, fotografije poškodb otroka, vse te stvari, v katere sem se tudi osebno prepričala. A vse to ni prepričalo sodišča, ki je otroka pravnomočno vseeno dodelilo materi."

 

Na podlagi pomislekov, ki so bili izraženi v javnosti, je policija nemudoma izvedla postopek notranjega nadzora, ki se zaključuje. V skladu s svojimi pristojnostmi je ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal od policije zahtevala tudi poročilo o omenjeni zadevi, sama pa na kakršenkoli drug način v postopek ne more poseči. Če se bo na podlagi izvedenih nadzornih postopkov izkazalo, da je prišlo do namernega zavlačevanja in nestrokovnega ravnanja, bodo izvedeni ustrezni ukrepi.
Tiskovna predstavnica ministrice Kresalove
Otrok je trenutno pri očetu, ne hodi v vrtec in nima psihološke pomoči, je še dejala zagovornica dekličinega očeta Natalija Markač.

Še prej pa je dedek deklice vse obtožbe glede suma spolne zlorabe zanikal.

"(Ne)delo GPU"

Markačeva in Munc sta še razložila, kako po njunem mnenju funkcionira (ne)delo GPU: prijava šest mesecev leži v predalu, potem se pod pritiskom preiskava hitro zaključi s poročilom.

"Princip zavlačevanja oziroma nedela je po celi državi enak, kar močno vpliva na postopke," sta poudarila.

28. decembra sta o tem, da je določen krog znotraj policije privatiziran, obvestila generalnega direktorja policije Janka Gorška in notranjo ministrico Katarino Kresalovo, sedaj pa pričakujeta, da se na njuna opozorila aktivno odzoveta.

Deklica pri očetu, mama v varni hiši
Spomnimo, da sum spolne zlorabe že več kot tri mesece preiskujejo slovenjgraški policisti in policisti GPU.

Še vedno niso ne potrdili in ne zavrgli suma, da naj bi deklico zlorabljal njen dedek v času, ko je hodila na obisk k mami.

Mama se je medtem umaknila v varno hišo, višje sodišče pa je zavrnilo začasno odredbo dekličinega očeta, da naj bi deklica živela pri njem, in je deklico dodelilo materi. Deklica zaenkrat še vedno živi pri očetu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.