Gozdovi rešujejo Slovenijo

Foto: Žurnal24 Izpusti toplogrednih plinov v Sloveniji bi bili precej višji, če ne bi imeli obs
V zadnjih letih Slovenija povečuje izpust toplogrednih plinov, a je še vedno precej pod ravnjo iz leta 1986. Brez gozdov bi bilo stanje veliko slabše.
Oglej si celoten članek
 

Kjotski protokol

Mednarodni sporazum za zmanjšanje emisij toplogrednih plinov. V veljavi je od leta 2005. Države podpisnice so se zavezale, da bodo v letih 2008–2012 emisije zmanjšale za 5,2 odstotka glede na leto 1990.

Izpusti toplogrednih plinov so se leta 2005 glede na 2004 povečali za 2,1 odstotka, so ob svetovnem dnevu okolja, ki ga praznujemo 5. junija, sporočili iz Statističnega urada Republike Slovenije (SURS). Zmanjšali so se le izpusti metana, vsebnost drugih toplogrednih plinov v zraku pa se je zvišala. K slabemu rezultatu Slovenije je največ pripomogel promet, saj je ta "onesnaževalec" od leta 1986 izpuste CO2 povečal za 121,6 odstotka.

Skupni izpusti toplogrednih plinov s ponori vred (ponor je proces, aktivnost ali mehanizem, ki iz ozračja odstranjuje toplogredne pline in povečuje količino ogljika v biomasi; tu so pomembni predvsem gozdovi) so leta 2005 znašali Gg ekvivalenta ogljikovega dioksida. Glede na leto 1986 so se leta 2005 ti izpusti zmanjšali za 20 odstotkov, brez upoštevanja ponorov pa le za 0,6 odstotka.

 

Obdajamo se z odpadki

Slovenci proizvedemo čedalje več odpadkov, saj je leta 2004 povprečni prebivalec proizvedel za 417 kilogramov odpadkov, dve leti pozneje pa že 431. Povprečje EU je pri 517 kilogramih. Vendar pa v Sloveniji na komunalna odlagališča odložimo več odpadkov, kot je povprečje EU, kar kaže na slabo razvito kulturo recikliranja odpadkov.

Zaraščanje Slovenije ni samo negativni pojav
Sloveniji pri zasledovanju ciljev Kjotskega protokola precej pomagajo gozdne površine, ki obsegajo kar 60 odstotkov države. Delež gozdov narašča, saj se na odmaknjenih zemljiščih opušča kmetovanje. Kljub temu se v primestnih območjih precej gozdov poseka, največ zaradi gradnje infrastrukture.

Dokaj solidna je Slovenija pri uporabi obnovljivih virov energije v proizvodnji elektrike. Leta 2005 je delež okolju prijaznih virov znašal okoli 24,2 odstotka, kar nas je med evropskimi državami uvrstilo na sedmo mesto. Slovenija želi ta delež v skladu z direktivo o promociji električne energije do leta 2010 zvišati na tretjino.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.