Gospodarsko razpoloženje v prostem padu

Foto: EPA Delavec
Gospodarska klima je bila marca 2020 nižja na mesečni ravni za 8,8 odstotne točke, na letni pa za 12,5 odstotne točke.
Oglej si celoten članek

Iz grafa je razvidno, da je razpoloženje tako rekoč v prostem padu, še bolj zaskrbljujoče pa je, da so bili podati zbrani ob 1. do 13. marca, torej v času, ko so bile še odprte šole in gostilne. Epidemijo smo v Sloveniji razglasili 12. marca.

Foto: statistični urad Gospodarska klima Vrednost kazalnika gospodarske klime je bila v marcu 2020 za 8,8 odstotne točke nižja kot v februarju 2020 in za 12,5 odstotne točke nižja kot marca lani. Vrednost kazalnika gospodarske klime je bila nazadnje negativna avgusta 2014.

Foto: statistični urad Gospodarska klima Na znižanje kazalnika gospodarske klime na mesečni ravni so vplivali skoraj vsi kazalniki, in sicer kazalnik zaupanja v storitvenih dejavnostih (za 3,5 odstotne točke), v predelovalnih dejavnostih (za 3,4 odstotne točke), v trgovini na drobno (za 1,3 odstotne točke) in kazalnik zaupanja med potrošniki (ta je bil nižji za 0,6 odstotne točke). Kazalnik zaupanja v gradbeništvu ni imel vpliva na gospodarsko klimo.

Precej je padlo tudi razpoloženje potrošnikov

Marca je bilo za 3 odstotne točke nižje kot v prejšnjem mesecu in je tako na najnižji ravni po maju 2016.

Foto: statistični urad Kazalnik zaupanja potrošnikov Med posameznimi kazalniki, ki sestavljajo kazalnik zaupanja potrošnikov, so se trije poslabšali: pričakovanje potrošnikov glede finančnega stanja v gospodinjstvu (za 3 odstotne točke), pričakovanje o gospodarskih razmerah v državi (za 7 odstotnih točk) in pričakovanje glede števila brezposelnih (za 6 odstotnih točk). Pričakovanje potrošnikov glede varčevanja se je izboljšalo (za 4 odstotne točke).

Foto: statistični urad Kazalnik zaupanja potrošnikov

Kazalnik zaupanja potrošnikov je bil v primerjavi z marcem 2019 nižji za 11 odstotnih točk, od povprečja preteklega leta pa za 10 odstotnih točk.

Znižanje kazalnika zaupanja na letni ravni sta povzročila predvsem kazalnika pričakovanj glede števila brezposelnih in glede gospodarskega stanja v državi, oba sta se namreč poslabšala za 22 odstotnih točk. Na letni ravni je upadlo tudi pričakovanje glede finančnega stanja v gospodinjstvu (za 4 odstotne točke), medtem ko se je pričakovanje glede varčevanja izboljšalo za 2 odstotni točki.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.