"Vstala Primorska si v novo življenje," je zapel eden od oškodovanih upnikov, ko je včeraj zjutraj iz zastraženega vozila stopil nekdanji stečajni upravitelj Brane Gorše in sta ga policista pospremila na sodišče.
Obtožnica Goršeta bremeni kaznivih dejanj poslovne goljufije, zlorabe položaja in pranja denarja. Tako naj bi se pri vodenju stečaja podjetja Hidro s pomočjo sostorilcev okoristil za dva milijona evrov. Gorše, ki je bil nedavno na prvi stopnji obsojen zaradi nezakonitosti pri stečaju HKS Sicure, krivde ni priznal.
Zahtevajo izločitev
Goršetov zagovornik Emil Zakonjšek je predlagal, naj se izloči predsednik senata Julijan Glavina, ker obstaja dvom o njegovi nepristranskosti. Glavina je namreč potrdil sporazum med Goršetovima soobtoženkama Polono Kuhar in Stajko Skrbinšek s tožilstvom. Soobtoženki sta priznali krivdo kot Goršetovi pomočnici pri izvedbi kaznivih dejanj. To po odvetnikovih besedah pomeni, da se je s sprejemom sporazuma že potrdilo, da je Gorše storil kaznivo dejanje, za katero se mu sploh ni sodilo.
Zakonjšek je ob odhodu s sodišča pojasnil, da bi moralo sodišče odločati o sporazumu s tožilstvom, s katerima sta Goršetovi soobtoženki priznali krivdo za pomoč pri kaznivih dejanjih, šele takrat, ko bi bila znana sodba za glavnega storilca, torej Goršeta. Zakonjšek je še pojasnil, da gre za nov pravni institut, kjer ni sodne prakse, meni pa, da zakon to problematiko pomanjkljivo ureja.
Barbara Gorše se je, tako kot njen mož, izrekla, da ni kriva. Njen zagovornik Zvonko Fišer je prav tako predlagal izločitev predsednika senata. Strinjal se je z zagovornikom Braneta Goršeta, da sodnik Julijan Glavina s potrditvijo sporazuma med Goršetovima soobtoženkama, Polono Kuhar in Stajko Skrbinšek, ki sta se pogodili s tožilstvom in priznali krivdo, ne more več nepristransko odločati o krivdi ostalih obtoženih v istem postopku.
Obravnave so se udeležili tudi nekdanji upniki HKS Sicure, kjer je bil Gorše prav tako stečajni upravitelj in je bil v tej zadevi tudi obsojen na prvi stopnji. Kot je povedal predstavnik Združenja stečajnih upnikov Bojan Oblak, si željo, d abi lahko sodelovali pri postopku.
Soobtoženki sta se pogodili
Spomnimo, na torkovem predobravnavnem naroku sta Kuharjeva in Skrbinškova priznali krivdo v zadevi glede zlorabe položaja in pranja denarja pri stečaju Hidra. Sodišče jima je dosodilo dve leti zaporne kazni, namesto katere bosta lahko opravljali družbenokoristno delo, in 20 tisoč oziroma 30 tisoč evrov denarne kazni. Soobtoženi Rudolf Trček krivde ne prizna, medtem ko se Vlado Petek naroka ni udeležil.