Google vas gleda in buzzerira

Foto: Žurnal24 Številnim uporabnikom se zdi najnovejša Googlova aplikacija sporna in vsiljena.
Google Buzz. Twitterjev konkurent je uporabnike Gmaila brez privolitve vključil v novo družabno omrežje.
Oglej si celoten članek

Prejšnji teden je spletni gigant Google lansiral svojo različico Twitterja, ki so jo poimenovali Buzz. Že prvi dan so spletne forume zasule kritike uporabnikov Gmaila, saj smo bili v novo aplikacijo dobesedno prisiljeni, vidnejšega načina za izklop pa ni bilo videti. Tako smo lahko brali tudi komentarje tistih, ki jih nimamo med svojimi kontakti, oziroma kontakte naših kontaktov. "Napako" je Google pozneje odpravil, še zdaj pa ni na voljo nobene vidnješe funkcije, kako (za številne uporabnike) nadležni Buzz izklopiti.

Izklop. V svojem računu Gmail se z miško premaknete na dno, kjer kliknete na napis Turn off buzz, ki ga najdete poleg napisa Turn off chat. Na isti način ga lahko tudi znova vklopite.

Prisiljen uporabnik Buzza
"Buzz sem prisiljen uporabljati kot uporabnik Gmaila, čeravno mislim, da še enega tovrstnega zapravljanja časa in prikritega voajerizma tudi od tistih, ki jih ne poznam in morda celo nočem poznati, ne potrebujem. Google se želi očitno tudi s pomočjo Buzza vsiliti v vse pore našega e-življenja," je do nove Googlove storitve kritičen Matic Slapšak, dolgoletni Gmailov uporabnik, sicer pa svobodni novinar.

Uporabnik se mora znajti
Informacijska pooblaščenka glede Buzza svetuje: "V teh dneh smo prejeli precej vprašanj glede dopustnosti načina delovanja Buzza. Pri tem je vredno opozoriti, da so posamezniku vidni kontaktni podatki preostalih uporabnikov (javni profili), zaradi česar so bili pri Googlu deležni marsikatere kritike. Uporabnik mora, če želi več zasebnosti, določiti, koliko in katere podatke želi, da vidijo tudi drugi."

Nataša Pirc Musar: "Izklopimo spletno zgodovino!"
Foto: Žurnal24 1. Kako se zavarujemo, da Google ne izve preveč o nas?
Večina uporabnikov spletnih brskalnikov meni, da je na spletu anonimna, a šokirani bi bili, če bi v Gmailu odprli možnost spletna zgodovina in videli, kaj vse je Google o nas zbral na enem mestu – od nedavno obiskanih strani do različnih analiz, kdaj in kakšne spletne strani smo uporabljali, kdaj v dnevu smo najbolj dejavni na internetu, katera je največkrat klikana povezava ... Da Google ne bi izvedel preveč o nas, se torej lahko zavarujemo s selektivno objavo osebnih podatkov in zavednim brskanjem po spletu. To storitev spletne zgodovine lahko tudi izklopimo oziroma onemogočimo!

2. Ali priporočate, da se odjavimo z Gmailovega računa, ko nehamo uporabljati storitev?
Absolutno priporočam, da v Gmailu nismo vpisani ves čas svojega brskanja po spletu.

3. Kateri podatki so najpogosteje zlorabljeni?
Ena od najresnejših nevarnosti je, da se nepooblaščena oseba seznani s podatki, kot so politično prepričanje, spolno življenje in podobno. To lahko vodi v poseg v dostojanstvo in zasebnost posameznika ali pa celo v krajo identitete.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.