Golob trdi, da bo vlada dala 100 milijonov, od kod bo prišel denar, se ne ve

Foto: Katja Kodba/STA; Vlada RS Robert Golob Zoran Janković Foto: Katja Kodba/STA; Vlada RS Robert Golob Zoran Janković
Vlada bo v četrtek obravnavala izhodišča za zakon o sistemskem financiranju javne najemne stanovanjske gradnje. Ta predvidevajo, da bo od leta 2025 za prihodnjih deset let za javno najemno gradnjo namenjenih do 100 milijonov evrov letno. Od kod bo država črpala sredstva za ta sistemski vir, še ni znano.
Oglej si celoten članek

Sistemski vir za gradnjo javnih najemnih stanovanj je danes ob ogledu gradnje novih stanovanj na Zvezni ulici v Ljubljani v družbi ljubljanskega župana Zorana Jankovića napovedal premier Robert Golob. Minister za solidarno prihodnost, pristojen za stanovanjsko politiko, Simon Maljevac pa je kasneje v izjavi za javnost potrjevanje izhodišč za omenjeni sistemski zakon označil kot zgodovinski mejnik na področju javne stanovanjske najemne politike.

"S sprejemom teh izhodišč in nato zakonodaje bomo prešli iz prve v tretjo ali četrto prestavo, ker bomo pod enakimi pogoji financiranja lahko financirali stanovanja, kjerkoli bodo za to na razpolago zemljišča in projekti," je povedal. Pričakuje, da bo zakon pripravljen v najkrajšem možnem času, po časovnici pa naj bi bil v DZ potrjen do konca letošnjega leta.

Foto: Katja Kodba/STA; Vlada RS Robert Golob Zoran Janković

Maljevac je kasneje v izjavi za javnost potrjevanje izhodišč za omenjeni sistemski zakon označil kot zgodovinski mejnik na področju javne stanovanjske najemne politike.

"Verjamem, da bo to prineslo spremembo za ljudi in postavilo temelje nove stanovanjske politike, ki jo želimo voditi v Sloveniji," je dejal. Stanovanjska politika s tem po njegovih besedah jasno prihaja v ospredje vladnih politik.

Oba z Golobom sta spomnila, da so reševanje stanovanjske problematike zapisali v koalicijsko pogodbo, s tem pa se ukvarjajo vse od nastopa mandata. "Do zdaj je v Sloveniji obstajala množica institucij - od republiškega do mestnih oziroma občinskih stanovanjskih skladov - in vsak od njih se je trudil po svojih najboljših močeh, da bi naslovil to perečo problematiko pomanjkanja javnih neprofitnih stanovanj. Mi smo se zavezali, da bomo vse te akterje povezali pod enim zakonodajnim okvirom," je dejal premier.

Foto: Anže Petkovšek Simon Maljevac

Maljevac je poudaril, da bodo sredstva za ta namen s prihodnjim letom nedvomno zagotovljena, od kod jih bo država črpala, pa še ni znano. "Dogovor je, da sredstva so in bodo na voljo. Ali bodo vir proračunska sredstva ali kaj drugega, to bomo še videli," je dodal.

Eden od pomembnih korakov do novih javnih najemnih stanovanj je dokapitalizacija Stanovanjskega sklada RS. Lani ga je vlada dokapitalizirala s 25,5 milijona evrov, v četrtek pa naj bi potrdila še eno dokapitalizacijo v enakem znesku, je dejal Maljevac. Golob je dodal, da bodo s tem omogočili začetek izvajanja projektov še pred potrditvijo zakona.

Minister za solidarno prihodnost je prepričan, da je do konca mandata te vlade mogoče doseči cilj začeti gradnjo 5000 javnih najemnih stanovanj. "Skoraj polovica jih je že v gradnji," je poudaril. "To je ambiciozen načrt, ki si ga še nihče ni upal zastaviti, nihče tudi ni upal dati na mizo do 100 milijonov evrov vsako leto za deset let. Mi smo to naredili in verjamem, da je to najboljše sporočilo mladim v Sloveniji, da bodo lahko prišli do dostopnih stanovanj," je dodal premier.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 69

  • 15:44 6. Junij 2024.

    Od kje neki, ja, od OBLJUB.

  • 08:59 6. Junij 2024.

    Od kod neki. Od davkov!

  • 04:24 6. Junij 2024.

    nove obdavčitve,novi davki,primite se za žepe

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.