Golob upa, da se bo zgodilo še pred koncem leta

Foto: Epa
Foto: Epa
Slovenija bo po besedah predsednika vlade Roberta Goloba sledila morebitnim ugodnejšim okvirjem drugih članic EU za pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen energentov, če bodo te pred tem dobile zeleno luč Evropske komisije.
Oglej si celoten članek

Premier Robert Golob je po srečanju s predstavniki delodajalcev na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) izrazil prepričanje, da je okvir za pomoč gospodarstvu zaradi visokih cen elektrike, plina in pare, ki sta ga v minulih dneh potrdila vlada in DZ, največ, kar dovoljuje evropska zakonodaja oziroma trenutni krizno prilagojeni okvir za državne pomoči v EU.

Ker pa predvsem iz vrst gospodarstva prihajajo opozorila, da nekatere članice - omenjalo se je Nemčijo in Nizozemsko - ukrepajo po svoje in posegajo po neki obliki cenovnih kapic za velike poslovne odjemalce, je Golob danes napovedal, da bo Slovenija svoj zakonodajni okvir prilagodila morebitnim ugodnejšim rešitvam drugih članic, če bodo te dobile zeleno luč Bruslja.

Na ta način naj bi zagotovili, da slovensko gospodarstvo ne bo imelo slabših pogojev poslovanja glede na konkurenco. Ob tem je premier ocenil, da za zdaj takšnega sprožilca ni. Dejal je, da se je Slovenija pri pripravi zakonodajnih rešitev držala evropskega okvirja, ker ni želela s svojim ravnanjem prejudicirati ugodnejših nacionalnih rešitev drugod po EU.

Tudi danes zato vladni predstavniki po njegovih besedah niso želeli obljubljati konkretnih rešitev, ki jih pozneje ne bi mogli izpolniti. Če pa bi se izkazalo, da evropski okvir ne velja za vse enako, pa se bo, kot rečeno, temu prilagodila tudi Slovenija.

Delodajalska združenja so predsednika vlade v začetku meseca opozorila, da se bodo znašla v težki situaciji v primerjavi s tujimi podjetji zaradi visokih cen energentov, če ne bo ustrezne pomoči. 

Golob je sicer izrazil zadovoljstvo, da so v zadnjih dneh - tudi zaradi dogovora članic EU o mehanizmu za omejitev borznih cen plina - borzne cene plina in tudi elektrike precej padle, s tem pa tudi ponudbe dobaviteljev za oskrbo slovenskih podjetij z električno energijo v letu 2023. Če je gospodarstvo še prejšnji teden opozarjalo, da nekatere ponudbe presegajo raven 500 evrov za megavatno uro, so zdaj po besedah predsednika vlade nekoliko pod 350 evri. "To ne pomeni, da so nizke, saj razmere tega ne dovoljujejo, so pa v okvirjih pričakovanj in glede na pogoje vladne uredbe predvidljive za naslednje obdobje," je dejal premier.

Skupaj s subvencijami, ki jih predvideva zakon za pomoč gospodarstvu v energetski krizi, naj bi to velikim poslovnim odjemalcem v Sloveniji omogočilo povprečne cene na ravni približno 200 evrov, kar je že bolj vzdržna raven. Vseeno pa Golob upa, da bo cena v naslednjih dneh do konca leta še padla.

Vlada je sicer konec novembra sprejela uredbo o določitvi mehanizma oblikovanja cene električne energije za velike poslovne odjemalce do konca tega leta, ki izračun zgornje cenovne meje veže na nemško borzo elektrike.

Obenem je začel danes veljati omenjeni zakon o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize, ki vključuje subvencioniranje visokih cen elektrike, plina in pare, subvencioniranje dveh ukrepov za ohranjanje delovnih mest ter ukrepe za zagotavljanje likvidnosti podjetij. Uporabljati se bo začel 1. januarja in bo veljal celotno leto 2023.

Gospodarstvo z napovedmi zadovoljno

Predsednik GZS Tibor Šimonka je izrazil zadovoljstvo nad premierjevimi napovedmi in nad tem, da bo vlada na ravni EU zagovarjala specifike slovenskega gospodarstva, ki je med najbolj industrializiranimi v EU z visokim deležem predelovalne industrije in energetsko intenzivnih panog. Golob je gospodarstvu, tako Šimonka, obljubil, da bo skušal Evropsko komisijo prepričati, da te specifike upošteva.

Prav tako je bilo po Šimonkinih besedah govora o dodatnih ukrepih za zagotavljanje likvidnosti podjetij, ko bodo ta februarja prihodnje leto začela dobivati bistveno višje račune za energijo od sedanjih. Te bi lahko izvedli bodisi prek SID banke ali kako drugače.

Danes so po pojasnilih predsednika GZS nakazali nekaj rešitev, ki lahko peljejo v smer, da bo imelo slovensko gospodarstvo neke vrste zamejitev cen in da bo zakon o pomoči gospodarstvu lahko učinkovito deloval. Golobu se je zahvalil za hiter odziv po petkovem skupnem apelu delodajalskih združenj.

Dialog z gospodarstvom se bo po napovedih predsednika vlade nadaljeval, na koncu pa Golob pričakuje jasen in razumljiv okvir z enostavno izvedljivimi rešitvami, ki bodo odpravile nemir v gospodarstvu ob prehodu v novo leto.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 8

  • 16:24 22. December 2022.

    Jaz pa mislim, da kar vsi upamo, da najkasneje spomladi Golob odleti, ….

  • 13:26 21. December 2022.

    Uresničuje se trditev levičarjev, da raje jedo samo travo, kot pa da je Janša na oblasti. Ta vlada bo poskrbela …

  • 19:11 20. December 2022.

    Bomo pa spet na črno klali, kot leta 45

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.