“Gre za breskve sorte veteran, ki so izjemno okusne, pridelane na integriran način, ki je naravi prijaznejši,” opisuje prepoznavni vipavski sadež pridelovalec Franc Vodopivec. “Če jih Fructal ne bo odkupil, mi bo letos ostalo 50 ton breskev, s katerimi ne bom imel kam,” dodaja.
Namenjene soku
Vipavci breskve pridelujejo pretežno za prodajo Fructalu, ki pa je za letos odpovedal odkup, ker ima zaloge polne še od lani. A če so tako dobre, zakaj jih potem ne morejo prodati drugam? “Težava je, da jih ni mogoče prodajati na trgovskih policah, ker se rade razpočijo, zato je tudi prevoz zelo problematičen,” pojasnjuje Boris Bajc, direktor Kmetijske zadruge Vipava. Gre za breskve, ki so namenjene predelavi za sok.
Ni “računice”
Fructal je v zadnjih letih za odkup vipavskih breskev ponujal vse nižjo ceno. “Od 33 centov za kilogram smo postopoma prišli na 25 centov,” pove Bajc. V Srbiji, kjer ima Fructalov lastnik, družba Nectar, svoje nasade, pa jih prodajajo po 15 centov za kilogram. “Če je računica v tem, da se v Srbiji pridela kaša in se jo v Fructalovih obratih nato predela v sok, se zaradi transportnih stroškov splača odkup vipavskih breskev, če pa se v Srbiji pridela sok in se ga prodaja pod blagovno znamko Fructal, pa te računice ni več,” razlaga.
Rešitev prestrukturiranje
Sadjarji bodo pri Fructalu poskušali doseči, da bi približno tisoč ton breskev, ki jih ne morejo prodati na trgu, vendarle odkupil, četudi letos po minimalni ceni. Fructal je za naslednje leto napovedal nadaljevanje odkupa. “Dolgoročno pa je rešitev prestrukturiranje v pridelavo jedilnih breskev,” meni Bajc.
Zakaj pa bi odkupovali Slovenske breskve,če imajo srbske breskve po dražji ceni...treba je ZASTAVO Kragujevac zopet zagnati...
Tržna cena vsega sadja v sezoni je v trgovinah dovolj nizka. Kolikor imam jaz izkušnje z breskvami iz Vipave, so …
Naj prodajajo breskve po Sloveniji po normalnih cenah in ne tržnih cenah raznih trgovin bodo vse z lahkoto prodali.