Minister za zunanje zadeve Karel Erjavec je v intervjuju za Delo namreč že izpostavil, da je včeraj francoski veleposlanik v Ljubljani na ministrstvo prinesel uradno prošnjo za pomoč v skladu 42.7 členom z Lizbonsko pogodbo, v skladu s katero Francija od Slovenije želi razbremenitev vojaških sil v tujini.
Kot so nam pojasnili na ministrstvu za zunanje zadeve, je Francija Slovenijo zaprosila za pomoč v obstoječih OZN ali EU misijah na območju Centralnoafriške republike ali Malija. Slovenija s tremi inštruktorji na misiji EU v Maliju že sodeluje, na območju Centralnoafriške republike pa je bila leta 2009 prisotna s 13 vojaki izvidniškega oddelka enote za specialno delovanje.
Odločitev bo zagotovo morala potrditi še vlada
To možnost je poleg izmenjave obveščevalnih podatkov predvidevala že obrambna ministrica Andreja Katič, ki je v Bruslju že povedala, da bodo o smiselnosti okrepitve prisotnosti v Maliju govorili tudi s slovenskimi inštruktorji v Maliju. Vsakršno odločitev o pomoči Franciji pa bo morala predhodno sprejeti še vlada. V primeru, da gre za nove misije pa na ministrstvu za obrambo izpostavljajo še obvezno potrditev v državnem zboru.
-
Preberite še: Kako bi Slovenija lahko še sodelovala?
Francija bo sicer z vsako članico Evropske unije pomoč usklajevala bilateralno in vsako državo zaprosila za sodelovanje po njenih zmožnosti. Za Slovenijo je namreč že od vsega začetka jasno, da pri letalskih napadih na skrajneže Islamske države ne bo sodelovala, saj ustreznih letal Slovenija nima.
Europe should to defend Slovenia, not France. The French people defend themselves. When the Balkans will fall, then fall the …
In kaj je kaj takega rekel... dobro poslušaj kaj reče. V bistvu vsak sliši kar si želi.
Gospoda Francozi , nimate vi v Siriji in Iraku kaj početi , kaj šele da vabite druge v kršenja ozemeljske …