Postopek se sedaj vrača na ustavno komisijo DZ, ki bo s pomočjo stroke pripravila končni predlog spremembe ustave. Poslanci so sprejeli še stališče ustavne komisije do vladnega predloga za spremembo ustave.
Ustavna komisija je sicer v svojem stališču ocenila, da je vladni predlog o vnosu fiskalnega pravila v določenih delih neustrezen in ga je treba spremeniti oziroma dopolniti.
Danes je bilo ključno glasovanje o začetku postopka spreminjanja ustave, saj je bila potrebna dvotretjinska večina. Če te ne bi bilo, bi bil postopek končan in vsebinsko enakega predloga v tem mandatu ne bi bilo več mogoče obravnavati.
V opoziciji izražali pomisleke
V teku današnje skoraj šesturne razprave ni bilo vedno povsem jasno, ali bo dovolj poslancev opozicije glasovalo za začetek postopka spremembe ustave.
Kar nekaj jih je namreč izrazilo zadržanost do hitenja s spreminjanjem ustave in pomisleke do namer koalicije za tako hitrim spreminjanjem najvišjega pravnega akta v državi. V Pozitivni Sloveniji so predlagali preložitev odločanja na eno od prihodnjih sej, a je koalicija predlog zavrnila.
Podporo so nato vendarle napovedali tudi v največji opozicijski stranki, pri čemer so večkrat jasno povedali, da to še ne pomeni njihove končne podpore spremembi ustave. Le poslanec Roman Jakič je javno napovedal, da se bo glasovanja vzdržal, saj meni, da gre za alibi za rušenje socialne države.
Veljalo bo tudi za bodoče vlade
V Pozitivni Sloveniji bodo budno spremljali nadaljnje delo ustavne komisije pri pripravi končnega predloga in pri tem terjali upoštevanje predlogov stroke v celoti. Kot pogoj so postavljali tudi simulacijo posledic uvedbe fiskalnega pravila v ustavo za proračunsko politiko v obdobju do 2015.
Iz predstavitve stališča poslanske skupine in razprav poslancev SD je bilo moč razbrati, da ti ne bodo glasovali enotno. Andreja Črnak Meglič in Srečko Meh sta javno napovedala, da bosta glasovala proti.
Eno od ključnih sporočil koalicijskih poslancev je bilo tudi to, da bo fiskalno pravilo vzvod za odgovorno ravnanje vseh bodočih vlad.
Semolićććć in Štrukelj,delata revolucijo in narod im je nasedel.Bojijo se za svoje plače.Imajo preko 5000 Evrov
- Ne Pahor in ne Janša nikoli nista javno omenila ali pojasnila, kako nezakonito izginuli ali pa pokraden in prigoljufan …
- Tako aktualna kot predhodna vlada, nikoli nista kaj dosti govorili o tajkunih, ki so izropali državo in banke ( …