Danes popoldne bo sklenjeno prvo politično zavezništvo pred Evropskimi volitvami, ki bodo 26. maja prihodnje leto. Pismo o nameri skupnega nastopa na evropskih volitvah bosta podpisali zunajparlamentarni Slovenska ljudska stranka (SLS) Marjana Podobnika in Nova ljudska stranka Franca Kanglerja, ki je po porazu na parlamentarnih volitvah napovedal tekmo za evropskega poslanca.
SLS za skupno listo z NSi
V NSi niso navdušeni
"V SLS podpiramo oblikovanje skupne liste, želimo tudi, da to dobro sodelovanje v Evropskem parlamentu prenesemo v domač prostor, torej da bi na katerih od naslednjih državnozborskih volitev s skupno listo presenetili Slovenke in Slovence," pravi Bogovič.
V NSi potrjujejo, da pogovori o nastopu na skupni listi potekajo, nič pa še ni odločenega. Neuradno mlajša struja, ki zdaj vodi stranko, nad skupnim nastopom z SLS menda ni preveč navdušena.
Boj med Peterletom in Novakovo
"Iz izkušenj izpred štirih let smo zelo pragmatični in ne vidim razloga za nepotrebno prestižno tekmo okoli nosilnega mesta," pa pravi Bogovič, ki kot na prejšnjih volitvah računa na preferenčne glasove.
Alde poziva trojček k sodelovanju
Pobuda, da stranke koalicijskega trojčka (LMŠ, SMC in SAB) na evropskih volitvah nastopijo skupaj, je prišla iz samega vrha Alde (Zavezništvo liberalcev in demokratov za Evropo). Sestanek, ki ga je na temo sklical premier Marjan Šarec, se zaradi različnih obveznosti predsednikov strank še ni zgodil.
Čeprav je članica Alde poleg SMC, LMŠ in SAB tudi stranka Desus pa ta k pogovorom ni povabljena. Poslanec Desusa v Evropskem parlamentu Ivan Vajgl dvomi v uspešnost dogovora. "Če bi bil tak dogovor mogoč, bi bil mogoč tudi novi LDS," meni Vajgl, ki glede svoje vnovične kandidature pravi, da so možnosti
Trenja tudi med LMŠ in SMC
Tako kot na desnem polu bodo, če dogovor med LMŠ, SMC in SAB uspe, tudi na sredini notranja trenja velika. Medtem ko Šarec kot predsednik največje parlamentarne stranke v tej trojici pričakuje, da bo prvo mesto na listi pripadlo LMŠ, se SMC s tem ne strinja.
Njihovo vroče orožje je namreč sedanja komisarka Violeta Bulc, ki naj bi na prihodnjih evropskih volitvah kandidirala za poslanko. Tedanji premier Cerar je Bulčevo za evropsko komisarko predlagal po slabi predstavitvi Alenke Bratušek na zaslišanju v Evropskem parlamentu. Komisarsko mesto bo Sloveniji pripadlo tudi v prihodnji sestavi komije, vendar se o imenih, med katerimi bo izbiral Marjan Šarec, še ne govori.
SDS s štirimi poslanci?
Volilna udeležba na prejšnjih evropskih volitvah je bila zgolj 24-odstotna.
Postopek evidentiranja kandidatov se v SDS sicer še ni začel, sedanji poslanci, poleg Šulinove sta to še Romana Tomc in Milan Zver, naj bi bili pripravljeni ponovno kandidirati.
"Ekstremistična retorika mi daje zagon"
“Po dveh mandatih, pri čemer je bil drugi zaradi ozračja v Evropi težji kot prvi, imam energijo, da nadaljujem delo, zlasti zaradi tega, ker je v Evropi preveč nevarne populistične, ekstremistične retorike, kar mi daje zagon, da bi se želela proti temu boriti naprej za močno Evropo, v kateri bo imela Slovenija svoj prostor miru in svobode,” je dejala za STA.
Nekdanja novinarka je bila na prejšnjih volitvah, tako kot Bogovič,
Šoltes edini brez stranke za sabo
Brez strankarske podpore bo ponovno kandidiral Igor Šoltes, nekdanji predsednik računskega sodišča, ki se je v EP prebil s svojo listo Verjamem.
Pogovori o skupnem nastopu z Levico niso bili uspešni, zato bo Šoltes, ki v EP spada v skupino Zeleni, stavil na zgodbo, ki jo je zgradil v tem mandatu, na njegovi listi pa bodo tudi najbolj vidni zagovorniki varstva okolja in enakosti. "Na prejšnje volitve smo šli z lastno listo z jasnim programom in po priključitvi Zelenim smo se zavezali varovati vrednote, pomembne za slehernika, začenši s hrano, vodo, naravo, stvarmi, ki pomembno vplivajo na naš vsakdan," razlaga Šoltes, ki je še na decembrskem zasedanju Evropskega parlamenta v Strasbourgu poslance pozval k večji dotopnosti podatkov glede odobrenih pesticidov in aditivov v prehranski verigi.
sergeja.hadner@zurnal24.si
Po zapustitvi mojega prejšnjega dela pred 2 meseci, sem imel nekaj sreče, da sem izvedel o tej spletni strani, ki …
Edini, ki se je res boril v EU parlamentu, je bil britanski poslanec Nigel Farage, ki je 11 let opozarjal …
Domoljub Peterle - kosti bo pustil v Belgiji