Evropski ukrep pomoči v hrani za ogrožene v okviru skupne kmetijske politike, iz katerega je Slovenija na leto dobila okoli 2,5 milijona evrov, se bo prihodnje leto prenehal izvajati. "Presežne zaloge kmetijskih proizvodov so namreč na minimalni ravni," je ob izteku ukrepa dejal kmetijski minister Dejan Židan.
Z novim ukrepom, ki bo del socialne politike, pa bo po besedah Anje Kopač Mrak, ministrice za socialne zadeve, zagotovljena podobna višina sredstev, vendar bo morala 15 odstotkov prispevati država. "Predvidevamo, da bi bila Slovenija glede na Eurostatove kazalnike (stopnjo resne materialne prikrajšanosti in stopnjo tveganja revščine, op. p.) upravičena do 18 milijonov evrov. Če upoštevamo še lastno udeležbo, pa bomo na podobni ravni, kot smo bili do zdaj, približno 2,5 milijona evrov na leto," je dodala.
EU-denar že zdaj ni dovolj
"Vendar to ne zadošča," opozarja Imre Jerebic s Karitasa, ki skupaj z Rdečim križem (RK) skrbi za razdeljevanje hrane. "Približno polovico moramo še zbrati. Radi bi pa še več, ker so potrebe večje in se pojavljajo novi obrazi revščine, ljudje iz srednje generacije, ki želijo delati, vendar nimajo dela," je dodal. Danijel Starman z RK pa je opozoril tudi, da gre pri hrani, zagotovljeni prek evropskega ukrepa, le za najosnovnejša živila. "Ljudje pa vendarle ne morejo živeti samo od moke in testenin, zato poskušamo s paketi, ki jih kupujemo prek naših akcij, dopolniti to prehrano in jo narediti nekoliko pestrejšo."
V primerjavi z letom 2006 imajo pri Karitasu za polovico več prosilcev, pri RK pa se je od leta 2009 število teh povečalo za 44 tisoč.
eu nam pošilja staro zavrženo hrano ,mi pa plačujemo z frišnimi kovanci...ssče bi bila eu neka pravica ,verjetno nam nebi …
Novinarji, ki se javno hvalite o vašem poštenem in sočutnem profesionalnem pisanju ste ponovno na delu... EU bo dala manj …
Velike je sram dati malo, veliko pa nočejo dati