Erjavec po odgovore najprej k veleposlaniku

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Razkritje, da so ZDA so med letoma 2005 in 2008 preko Nemčije prisluškovale vsem klicem iz Slovenije v Bruselj, Amsterdam in Rotterdam, razburilo slovensko politiko. Karl Erjavec k veleposlaniku po pojasnila.
Oglej si celoten članek

Premier Miro Cerar je danes pojasnil, da pristojne institucije že zbirajo informacije o navedbah, ki so se pojavile v medijih, da so ZDA med letoma 2005 in 2008 prisluškovale tudi telefonskim pogovorom Slovencev. Institucije bodo poročilo in oceno po njegovih navedbah pripravile v kratkem, zatem pa se bo odločil, kako ravnati naprej.

Na vprašanje, kaj to pomeni za odnose med državama, je predsednik vlade v današnji izjavi novinarjem ob robu seje DZ odgovoril, da zaradi občutljivosti zadeve več ne bi želel komentirati: "Najprej je treba ugotoviti dejstva in ko bomo imeli ugotovitve, bomo sprejeli stališča," je pojasnil.

Erjavec najprej k veleposlaniku

Minister za zunanje zadeve Karl Erjavec je povedal, da bo po naročilu predsednika vlade opravil ustrezne pogovore, da ugotovijo, kaj se je pravzaprav dogajalo. Najprej bo, kot napoveduje, govoril z veleposlanikom ZDA v Ljubljani.

Erjavec: To je slaba novica

Erjavec je sicer danes v izjavi za novinarje dejal, da to ni dobra novica in za to niso vedeli ter tudi s strani slovenskih varnostnih služb ni zasledil takšne informacije. Je pa po njegovih besedah znano, da se prisluškuje vsepovsod in morajo biti zato toliko bolj odgovorni, ko imajo telefonske ali pogovore po elektronski poti: "Vidimo, da prej kot slej to lahko pride ven," je opozoril.

Na vprašanje, kako bi se morala Slovenija odzvati, je odgovoril z besedami, da se to ves čas v svetu dogaja. Ne verjame, da bi denimo parlamentarna preiskava razrešila to težavo. "Pomembneje je, da res pazimo, ali ravnamo tako, da do takšnih zadev ne more priti. Očitno v Sloveniji ta zavest ni dovolj visoka," je ocenil in dodal, da nad informacijami o prisluhih zato niti ni presenečen.

Zahtevajo nujno sejo 

Član komisije DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec (SD) je sicer danes predsednika komisije Branka Grimsa pozval k takojšnjemu sklicu nujne seje komisije glede četrtkovega razkritja televizije POP TV v oddaji Epilog, da so ZDA med letoma 2005 in 2008 prisluškovale tudi telefonskim pogovorom Slovencev.

Telekom Slovenija o tem ni vedel nič 

V omenjeni oddaji so namreč objavili dokumente, ki kažejo, da je ameriška obveščevalna agencija NSA s pomočjo nemške obveščevalne službe BND in Deutsche Telekoma v okviru zaupne evropske operacije Eikonal med letoma 2005 in 2008 prisluškovala tudi telefonskim pogovorom Slovencev.

Nemec je razkritje označil za zaskrbljujoče in meni, da bi bilo prav, da se slovenska država in politika v skladu s svojimi pristojnostmi in polno odgovornostjo soočita z razkritji ter se nanje odločno odzoveta.

Prisluškovalnih vedno več

Na nujni seji bi po njegovi oceni bila potrebna tudi razprava o vlogi Sove v času omenjene operacije kot tudi priprava - v sodelovanju z ostalimi pristojnimi institucijami - nadaljnjih ukrepov za zaznavanje in preprečevanje tovrstnih dejanj, ki škodujejo vitalnim interesom naše države, kratijo njeno suverenost ter posegajo v temeljne pravice državljanov.

Meni še, da je sklic seje komisije potreben tudi v luči vse obsežnejših prisluškovalnih afer ter s tem povezanimi ekonomskimi, socialnimi ter varnostnimi vprašanji, ki se jim mora tudi komisija v okviru svojih pristojnosti odločno zoperstaviti.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.