"Cena tokratne zadolžitve je bila že pred oceno Moodys'a kljub izvedenim reformam višja kot lani. Edini vzrok za ta strošek je torej virantovanje," je na svojem Twitterju zapisal predsednik SDS Janez Janša.
Meni, da čas terja odgovore na tri vprašanja. Prvič, "zakaj je vlada dala obveznice na trg pred glasovanjem o spr. ustave in odpravo sistemskih tveganj?" Drugič, "bi odprava sistemskega tveganja v obliki referendumskih blokad proračuna. zakonov in prevelikega primanjkljaja pocenila zadolževanje ali pač ne?" In tretjič, "ali je bil tak nedvomno škodljiv vrstni red le iskanje izgovora za zavrnitev zlatega fiskalnega pravila za 2015, če bi (bo) zadolžitev uspela?"
Janša poudarja, da bodo od tokratne morebitne slovenske zadolžitve posojilodajalci v 10 letih ob teh visokih obrestih potegnili od nas kakih 800 milijonov evrov.
"Sicer pa se je ob 1. maju dobro spomniti, da ima mednarodni finančni kapital najraje nespametne levičarske vlade, ki se drago zadolžujejo. Ustavljati jih začne šele takrat, ko grozi bankrot oziroma nevarnost, da določena država izposojenega denarja ne bo mogla vrniti," še dodaja.
Oceno lahko še znižajo
Včeraj je namreč Bonitetna hiša Moody's znižala oceno slovenskega državnega dolga za dve stopnji z Baa2 na Ba1. S tem je ocena padla v območje naložbe visoke tveganosti (t.i. junk). Obeti ostajajo negativni, kar pomeni, da se ocena lahko še zniža. Do tega bi lahko prišlo, če bi se otežil dostop države do zadolževanja na trgu, kar bi po navedbah Moody's lahko bila posledica zaostrovanja krize v bančnem sektorju ali vnovične zaostritve razmer v evrskem območju. K njej bi lahko vodilo tudi dodatno občutnejše poslabšanje gospodarskih razmer v državi.
Koliko je zaslužil bonsai s prodajo na tisoče ton orožja z letališča MB, celo pogodba o prodaji orožja obstaja in …
Žalostno je, da obrestno mero krojijo odločitve bonitetnih hiš, ki so na piedestal postavljale Enron (s AAA) in določene ameriške …
Ta bednik očitno misli, da smo vsi pozabili kdo je pred dvema letoma potopil Slovenijo z miniranjem referendumov. Žal so …