6 |
mesecev naj bi še bilo do uzakonitve istospolnih porok v Sloveniji. |
Po zakonu v Sloveniji človeka istega spola ne moreta biti v zakonski zvezi; za zdaj je namreč na voljo le registracija partnerske zveze. To pa se bo – kot pravijo na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve (MDDSZ) – v prihodnosti spremenilo.
Poročeni na Bledu |
Primer. Pred približno petimi leti se je Salome, takrat še kot moški, poročila s Slovenko. Zakonska zveza je bila sklenjena pred matičarko na Bledu. Operacijo, s katero je spremenila spol, je prestala marca v Beogradu, kmalu zatem pa se ji je spol (iz moškega v ženskega) spremenil tudi v osebnih dokumentih. Salome ima sicer le državljanstvo Republike Hrvaške, za slovensko pa naj bi (po naših informacijah) vložila prošnjo. Primer v Sloveniji naj ne bi bil osamljen, je pa edini, ki je bil medijsko obravnavan. Dostopnih podatkov o tem, koliko slovenskih državljanov si je spremenilo spol, ni. |
"Položaj istospolnih porok bomo uredili kmalu, ni pa nujno, da že v novem Družinskem zakoniku, katerega predlog bomo dali v javno razpravo sredi septembra," nam je pojasnila Aleksandra Klinar Blaznik. Na matičnem uradu zadeve niso hoteli komentirati in so nas napotili na MDDSZ.
Cerkev tega ni pričakovala
Če uradno spremenite spol, se vam spremenijo tudi podatki v osebnih dokumentih in emšo. Zakonsko zvezo lahko konča le razveza ali smrt enega od partnerjev, ki pa morata biti v Sloveniji različnih spolov. Zakon ne predvideva, kaj se zgodi, če kateri od zakoncev spremeni spol.
Tega pa ne predvideva niti Cerkev. "Cerkvena poroka je med žensko in moškim, pri nas so pravila jasna in ni predvideno, da bi kdo spremenil spol," je istospolno zakonsko zvezo komentiral Andrej Saje iz ljubljanske nadškofije. Dodal je, da tovrstnega primera še niso obravnavali; do zdaj so imeli le primere zakonskih zvez, v katerih se je eden od partnerjev pozneje odločil za skoke čez plot s človekom istega spola.
Zastarela zakonska zveza
"Prav primer transseksualke Salome najbolj jasno kaže, da je institut zakonske zveze, ki je definiran kot zveza med moškim in žensko, zastarel in ne odraža več dejanskega stanja; ne ureja več situacij v dejanskem vsakdanjem življenju. Tako zakonske zveze kot družine niso fiksne institucije, ampak se skozi zgodovino spreminjajo," je dejala deklarirana lezbijka in predsednica Društva Parada ponosa Petra Salaj ter dodala, da v roku šestih mesecev pričakujejo uzakonitev istospolnih porok. To je rok, ki ga je ustavno sodišče prisodilo za odpravo neustavnosti 22. člena zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti.
"Če zakonska zveza obstaja že od prej in se ni zgodila razveza ali smrt, ni pravnega razloga za prekinitev zakonske zveze," pa je pojasnil odvetnik Andrej Pitako, ki za področje sicer ni specialist, a kot pravnik zakone pozna. V Novi Sloveniji, goreči nasprotnici istospolnih porok, v ponedeljek primera niso želeli komentirati, saj naj ga ne bi dovolj dobro poznali.