Dva milijona za 20 pregledov na teden

Foto: Boštjan Tacol Največji slovenski zapor
Foto: Boštjan Tacol Največji slovenski zapor
Zaporniki. Za zdravje vsakega zapornika da država dva tisoč evrov na leto, skupaj 3,3 milijona evrov. Primerjava. Nezaposleni, ki jim zavarovanje plačuje občina, isto dobijo za sedemkrat manj denarja.
Oglej si celoten članek

Zdravstvena blagajna je devetim zdravstvenim domovom po državi, ki zagotavljajo zdravstveno oskrbo pripornikov in skoraj 1.600 zapornikov, letos nakazala že skoraj dva milijona evrov. Od januarja 2009 namreč za zaprte skrbi zdravniško osebje iz javnih zdravstvenih domov, ki v desetih slovenskih zaporih deluje nekajkrat na teden po nekaj ur.

Za posameznega zapornika je tako zdravstvena blagajna letos odštela že dobrih 1.100 evrov, na leto pa stroški znesejo 1.200 evrov na zapornika, pri čemer stroški bolnišničnega zdravljenja niti niso vključeni.

En pregled na teden

Ekonomisti in poznavalci delovanja sistema javnega zdravstva v teh pavšalih vidijo negospodarno plačevanje zdravstvene oskrbe. “Plačevanje pavšalnih zneskov in ne dejansko opravljenih zdravstvenih storitev posameznim zdravstvenim zavodom za tako majhno število zavarovancev, torej zapornikov, je neprimerno. Če je bilo določeno, da se za oskrbo 1.500 zapornikov določi 20 zdravniških ekip, ki zagotavljajo splošnega zdravnika, zobozdravnika in psihiatra, pomeni, da je ena zdravniška ekipa (običajno zdravnik in medicinsko oziroma administrativno osebje) odgovorna za 78 zapornikov. Posamezna ekipa torej v povprečju pregleda 0,2 zapornika na dan oziroma enega zapornika na teden. Torej je plačana storitev precenjena,” po hitrih izračunih opozarjajo ekonomisti. Zdravstveni domovi in bolnišnice so sicer plačani glede na opravljene storitve.

Kot bi imeli dobro plačo

Prispevke za obvezno zdravstveno zavarovanje pripornikov, zapornikov in mladoletnikov v prevzgojnem domu plačuje državna uprava za izvrševanje kazenskih sankcij, kjer so si dolgo prizadevali, da bi za zaprte skrbeli javni zdravstveni domovi.

Leta 2009 so plačali 2,4, lani pa 3,3 milijona evrov, kar je dobrih dva tisoč evrov na leto ali 170 evrov na mesec. Za primerjavo: občina za obvezno zavarovanje nezaposlenega občana, ki ne presega cenzusa, plača dva odstotka od povprečne plače, okrog 29 evrov na mesec ali 350 evrov na leto, kar je sedemkrat manj, kot država plačuje za zapornike.

Zaporniki dopolnilnega zavarovanja nimajo. Kadar zavarovancu storitev doplača zdravstvena zavarovalnica (Vzajemna, Triglav ali Adriatic), jo zaporniku plača ministrstvo za zdravje iz proračuna.

Prej so bile težave

“V preteklosti, ko zaporniki niso bili vključeni v sistem obveznega zdravstvenega zavarovanja, so imeli zapori stalne težave z zagotavljanjem zdravnika. Z zdaj zagotovljenim mesečnim zneskom, ki je tudi po mnenju Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) visok, je zagotovljena navzočnost zdravnika za potrebe zapornikov v dogovorjenem času,” pojasnjujejo na ZZZS.

Iz zdravniških vrst je neuradno prav tako slišati pomisleke. “Splošni zdravniki iz zdravstvenih domov zaradi slabih izkušenj s temi pacienti ali pa iz strahu pred njimi zelo težko pristanejo na dodelitev v določeno skupino, ki nekajkrat na teden hodi zdravit zapornike,” pravijo nekateri zdravniki. Njihove dvome posredno priznavajo tudi na ZZZS, kjer pravijo, da se “kljub tako visokemu plačilu občasno v posameznih zaporih pojavljajo težave z zagotavljanjem zdravnika”.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.