Država pritiska na državna elektropodjetja, ki imajo v lasti delnice NLB, naj sodelujejo v drugem krogu dokapitalizacije banke, trdijo viri.
“To za nas ni strateška naložba in teh pritiskov države res ne razumemo, saj niso v dobro razvoja panoge,” pravi eden od njih. Drugi potrdi, da so “pritiski strahotni”, da pa vse teče ustno in naj bi državna elektropodjetja vplačala vsaj svoj sorazmerni delež.
Dokapitalizacija. V prvem krogu je bilo vplačanih le 35,7 odstotka vseh novoizdanih delnic NLB.
Poleg države in skupine KBC (ki je sodelovala le toliko, da ji delež ne bo padel pod četrtino) je delnice vplačalo 37 obstoječih lastnikov.
Drugi krog, v katerem lahko sodelujejo vsi, se začne danes in bo trajal do 30. marca.
“Dobili smo vabilo NLB za sodelovanje v dokapitalizaciji in ocenili, da je to dobra poteza. Nihče nas v to ni silil,” pa nasprotno trdi Viljem Pozeb, šef Dravskih elektrarn Maribor. Nakup jim je odobril nadzorni svet, stal pa jih je okoli 600 tisoč evrov, pove.
Eles bo prodajal
Da niso bili deležni nobenih pritiskov, trdijo tudi v Gen energiji, Hidroelektrarnah na spodnji Savi (HSS) in Elesu. Niti Gen niti HSS v NLB sicer nimajo deležev.
V Elesu, ki je lani ustvaril 20 milijonov evrov dobička (gre za nerevidirane podatke), pa delnice NLB imajo, a za dokapitalizacijo nimajo virov, zato v njej niso sodelovali in tudi ne bodo, pravijo.
Na vprašanje, ali bi delnice lahko dokupovala podjetja v njihovi lasti (med njimi je Talum), ne odgovorijo. Imajo pa za finančne naložbe manjše vrednosti (NLB, Banka Koper in Zavarovalnica Triglav) celo soglasje nadzornikov, da jih odprodajo.