Država bo Slovenskim železnicam med letoma 2012 in 2016 plačevala po 26,8 milijona evrov na leto. Denar ni namenjen reševanju Slovenskih železnic, je poudaril minister za promet Patrick Vlačič ter dodal, da bo omogočil kapitalsko ustreznost družbe.
Vlačič je pojasnil, da je bila leta 1993 izvedena delitev premoženja takratne družbe predhodnice Slovenskih železnic na dejavnosti infrastrukture in prometa. Pozneje so za obdobje med letoma 1983 in 1992 ugotovili presežek porabljenih sredstev amortizacije nad oblikovanimi, zato je bila oblikovana obveznost do področja prometa oziroma terjatev do področja infrastrukture v višini 21,4 milijarde tolarjev na dan 31. decembra 1999.
S 1. januarjem 2000 se je dejavnost infrastrukture izločila iz družbe Slovenske železnice in terjatev je bila odpisana, vendar pa so revizorji ugotovili, da je bila družba prikrajšana. Terjatev bo tako poravnala država iz proračuna, je povedal Vlačič in dodal, da se bo s tem omogočilo načrtovano preoblikovanje Slovenskih železnic v holding.
Podjetje predlog pozdravlja
V Slovenskih železnicah predlog novele zakona, ki ga bo vlada poslala v obravnavo v DZ po nujnem postopku, pozdravljajo. Strinjajo se z Vlačičem, da bo z vzpostavitvijo terjatve zagotovljena kapitalska ustreznost Slovenskih železnic ter njihovo preoblikovanje v holding. To bo pomenilo učinkovitejšo organiziranost Slovenskih železnic, kar je eden od pomembnih pogojev za nadaljnjo sanacijo in razvoj podjetja, so zapisali.
Država bo vrnila 134 milijonov
Vlada je sprejela predlog novele zakona o družbi Slovenske železnice, s katerim se jim bo poravnalo terjatve v višini 134,26 milijona evrov. Sredstva se bo izplačalo iz proračuna.