"K prostovoljnemu delu z begunci bomo povabili tudi tiste, ki so upravičeni do denarne socialne pomoči," je na današnji novinarski konferenci najavila ministrica za družino in delo Anja Kopač Mrak. Centri za socialno delo so tako doslej evidentirali med 150 in 300 ljudi, ki bi lahko bili primerni za to delo.
"Ključna je pripravljenost ljudi"
"Gre za specifično delo, ki ga ne more opravljati nekdo, ki za to ni pripravljen. Poudarjam, da gre za prostovoljno delo, tisti, ki bodo sodelovali pa bodo dobili dodatek v višini 76 evrov," razlaga ministrica.
V javna dela prvih osem brezposelnih
Poleg plačila bodo do dodatka upravičeni tudi zaposleni preko javnih del. Teh bo 260, z večino pa so že bili opravljeni razgovori, nekaj so jih že napotili na zdravniške preglede in prvih osem naj bi pogodbo sklenilo že jutri.
Preberite: Za pomoč beguncem bodo zaposlili 260 brezposelnih
Pogodbe bodo sklenili za november in december, kot pravi Kopač Mrakova pa obstaja velika verjetnost, da bodo pogodbe, ker se bo begunska kriza nadaljevala tudi v prihodnje leto, še podaljšali.
"Država naj pripravi vse možne scenarije!"
"Od države pričakujemo zelo jasne scenarije za primere, če se bodo stvari morda tudi poslabšale," pa je po sestanku županov občin z državnim sekretarjem Boštjanom Šeficem na Šentilju zahteval predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar. "Pozivamo državo, naj se čim bolj pripravi za naprej in da ima scenarije, ki bi se lahko zgodili, že vnaprej pripravljene," je dodal župan Občine Podčetrtek Peter Misja. "Danes je to problem občine Šentilj, jutri je lahko to problem vseh občin. Predvsem smo razmišljali v to smer, kaj se bo zgodilo v prihodnosti, če se bodo begunci začeli vračati," pa je poudaril šentiljski župan Štefan Žvab.
"Šentilj je treba razbremeniti!"
Župani, ki ocenjujejo, da je ob begunski krizi prevelik del bremena padel na lokalne skupnosti in prostovoljce, jasnih odgovorov niso dobili. "Mislim, da je bil sestanek koristen, tako za župane kot zame in za moje kolege. Nekatera priporočila in predloge, ki so jih dali, bomo tudi upoštevali pri našem nadaljnjem delu," je povedal Šefic.
Trenutno so najbolj obremenjene občine Brežice, Šentilj in Gornja Radgona, delno tudi Jesenice. "Zaenkrat je to optimalno naravnano. Se pa zavedamo, da bo treba predvsem Šentilj v prihodnje razbremeniti, če se obseg migracij ne bo zmanjšal," je povedal Šefic.
Šefic ocenjuje, da nastanitveni center kljub veliki obremenitvi deluje odlično, težava je na območju nikogaršnje zemlje, ki se nahaja 150 metrov od nastanitvenega centra in kjer ljudje čakajo na sprejem v Avstrijo, mnogi tudi več ur in ponoči. "Ta del je treba dodatno urediti, predvsem odvažanje smeti, ki se tam kopičijo v enormnih količinah."
Po Šeficevih besedah sicer v preteklem vikendu bi bilo pomembnejših varnostnih dogodkov, bilo je nekaj manjših, ki so jih policisti uredili tako, da ni prišlo do eskalacij.
dezurni@zurnal24.si
"ŽIVE NAJ VSI NARODI" <br />Očitno te je strah k ma ta folk od tebe boljšo sposobnost. Zame je člouk …
Misliš na tiste prejemnike "socialne pomoči" na račun katere se jim je država obesila na nepremičnine?
Cerar, investicija v ograjo je denar vržen skozi okno. Ograja teh ljudi ne bo zadržala. Ograja ne bo rešila ničesar. …