Družinski zakonik: Nova definicija družine

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Poslanci začelia druga obravnava novega predloga družinskega zakonika. Predstavitev stališč poslanskih skupin o predlogu družinskega zakonika na današnji seji DZ je pokazala, da se zakoniku obeta zadostna poslanska podpora.
Oglej si celoten članek

Največ pozornosti v novem družinskem zakoniku poslanci namenjajo novi opredelitev družine, ki je širša od veljavne. Predlog tako določa, da je družina opredeljena kot življenjska skupnost otroka, ne glede na njegovo starost, z obema ali enim od staršev ali z drugo odraslo osebo, če ta skrbi za otroka in ima do otroka določene obveznosti in pravice.

Z novo definicijo se ne strinjajo v SDS in NSi. Po predlogu SDS naj se člen spremeni tako, da bo družina življenjska skupnost mame in očeta ter otrok. "Družinska razmerja so znova talec vsiljevanja ideoloških pogledov, ki jih javnost ne odobrava," je v razpravi dejal poslanec SDS Marjan Pojbič.

Po predlogu NSi pa je družina življenjska skupnost staršev in otrok, ki zaradi koristi otrok uživa posebno varstvo."Družinski zakonik bi moral postaviti trdne temelje družine in še bolj zaščititi družinsko življenje," meni poslanka SNi Iva Dimic, ki jo moti, da je del družine "druga odrasla oseba, ki z otrokom živi". 

Kaj pa pari brez otrok?

V Zavezništvu, ki ga vodi Alenka Bratušek menijo, da bi morala biti v definicijo družine vključena tudi skupnost, v kateri ni otrok: "Ali ni družinski zakonik namenjen vsem družinam, tudi tistim brez otrok?"

Poslanec ZL Miha Kordiš meni, da je nov predlog družinskega zakonika kapitulacija vlade pred desnico. ZL vladnega predloga tako ne bo podprla, ker, kot navaja Kordiš ohranja temeljno diskriminacijo LGBT.

Novi družinski zakonik predvideva tudi, da se bo odločanje o ukrepih za varstvo otroka preneslo na okrožna sodišča. Ukrepe za varstvo koristi otroka takrat, ko je otrok ogrožen, izreka sodišče, določa predlog. Ukrepi za varstvo koristi otroka so začasne odredbe, nujni odvzem otroka in ukrepi trajnejšega značaja. Prav tako pa bi sodišče po predlogu lahko odločilo, da sta skupna vzgoja in varstvo otrok najboljša za otroka, pa čeprav se starša o tem ne sporazumeta.

Starim staršem starševska skrb

Stari starši in ostali sorodniki glede na novi predlog družinskega zakonika ne bodo imeli možnosti posvojitve, pač pa možnost razširjene starševske skrbi. Sorodnik, ki mu bo sodišče podelilo  starševsko skrb, bo postal zakoniti zastopnik otroka in bo pridobil enake pravice in obveznosti, kot bi jih imeli otrokovi starši. "Ta ureditev je primernejša od ureditve, po kateri bi otroka lahko posvojili sorodniki v ravni vrsti," razlagajo na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, ki ga vodi Anja Kopač Mrak. Opozarjajo, da bi pri posvojitvah s strani starih staršev nastala zmeda v sorodstvenih odnosih, izničila bi se sorodstvena razmerja z drugim parom starih staršev in njunimi sorodniki, ki po taki posvojitvi pravno z otrokom ne bi bili več v sorodstveni zvezi.

Za razpravo o predlogu družinskega zakonika je predvidenih več kot šest ur današnjega dela marčevske seje DZ. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 13

  • 17:02 22. Marec 2017.

    V Sloveniji še obstajajo normalne družine?????

  • mph
    09:27 22. Marec 2017.

    jozicamurn, pa MihaPu, ... kaj pa je dovoljeno, da ima ženska otroka z neznanim partnerjem? Včasih je kler take otroke …

  • 09:21 22. Marec 2017.

    Jožica ima po eni strani prav... DRUŽINA je zgolj izraz, ki si ga je človek nekoč izmislil da je definiral …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.