"Drek bo vedno smrdel"

Foto: Suzana Kos
Foto: Suzana Kos
Kanalizacija. Ob njeni gradnji so premalo razmišljali, kje postaviti glavne fekalne vode in kje čistilno napravo.
Oglej si celoten članek

"Že sama fotografija zamenjanega dela pove skoraj vse. Življenjska doba takega polža (arhimedov vijak) , ki prečrpava fekalne vode, je 20 let, a polž v črpališču pod Hotelom Metropol ni bil doslej zamenjan nikoli, zato smo imeli več težav. Ena je smrad na tem območju, druga velika težava pa je bilo zadrževanje voda pred samim črpališčem,“ razlaga Alen Radojkovič, član uprave piranskega javnega podjetja Okolje, ki v občini skrbi tudi za področje kanalizacije.

Fekalno črpališče pod hotelom Metropol je bilo zgrajeno pred več kot 35 leti. Zaradi dviga starega polža in namestitve novega so odstranili streho črpališča, zato je med potekom teh del smrdelo bolj kot običajno.

"Drek bo vedno smrdel"

"S to zamenjavo arhimedovega vijaka oziroma polža, ki fekalije poganja naprej po omrežju, smrad ne bo v celoti odpravljen. Bo pa vsekakor bolje, saj je bila cev z več kot meter in pol premera doslej vedno polna fekalnih voda, ki so stale, v njih so se zadeve razkrajale, po zamenjavi pa je pretok zagotovljen in raven fekalij v cevi zelo nizka. Dejstvo pa sicer je, da gredo prek tega črpališča vse fekalije iz Lucije, Seče in dela Parecaga,“ dodaja Radojkovič.

Premalo razmišljali

Ob gradnji kanalizacije pač nihče ni razmišljal o dejstvu, da cevi tečejo ob osrednji portoroški plaži, po središču Portoroža in čez Bernardin do čistilne naprave. "Največja tragedija je, da se je že stara čistilna naprava zgradila na Fornačah med Piranom in Bernardinom. Vse fekalne in delno meteorne vode gredo tako prek turističnih naselij in žal to smrdi,“ ugotavlja sogovornik. Spomladi bi se zaradi visokih voda kmalu zgodilo celo  zaprtje vseh lokalov v okolici teniškega stadiona.

Investicija za 30 tisočakov

V samem fekalnem črpališču je en velik polž, en mali polž in ena črpalka. Malega polža in črpalko bodo zamenjali prihodnje leto, takrat naj bi predvidoma sledili zamenjava elektroinštalacije in postavitev filtra. Zamenjava dotrajanega velikega arhimedovega vijaka je skupaj s strojno inštalacijo stala 30 tisoč evrov.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.