Policija je danes objavila nova pojasila v zvezi z odmevnim - za zdaj še vedno domnevnim - spolnim nasiljem v umetniških krogih pri nas, ki zadnje dni zlasti na spletnih omrežjih dviguje mnogo prahu.
Policija znova poudarja, da že od prve informacije v javnosti, da so se zgodila huda kazniva dejanja spolnega nasilja, skupina policistov in kriminalistov zadevo intenzivno preiskuje. "Preverjajo okoliščine in zbirajo informacije za potrditev obstoja morebitnih razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje, za katero se storilec preganja po uradni dolžnosti," poudarja slovenska policija na svoji spletni strani.
Dodajajo še, da policisti in kriminalisti opravljajo številne razgovore, preverjajo verodostojnost zapisov na spletu ter se trudijo identificirati morebitne žrtve oz. oškodovance teh kaznivih dejanj in znova izpotavljajo, da je sprejem prijave eno najpomembnejših opravil.
Zakaj ne opravijo hišne preiskave?
Policija navaja, da se je v javnosti pojavilo vprašanje, zakaj policija v zvezi s tem ne opravlja hišnih preiskav. "Pojasnjujemo, da preiskovalna dejanja predstavljajo intenziven poseg v pravice posameznika, med katerimi je hišna preiskava eden najbolj rigoroznih posegov. Za preiskovalna dejanja morajo biti zato izpolnjeni visoki dokazni standardi, ki so varovalka pred samovoljnimi posegi policije v pravice ljudi. Policija lahko opravi hišno preiskavo šele, ko so podani utemeljeni razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje," izpostavlja policija.
Ti razlogi za sum morajo obstajati zoper točno določeno osebo in obstajati mora verjetnost, da se bodo pri tem našli sledovi in predmeti kaznivega dejanja. Pomeni, da niso dovolj le navedbe v medijih ali na spletnih omrežjih ali mogoče samo govorice med ljudmi. Obstajati mora nek konkreten dokaz zoper to osebo, oziroma neko verodostojno pričanje očividca ali priče.
Policija: Žrtve nam lahko popolnoma zaupajo
Pri policiji se zavedajo, da žrtve tovrstnih kaznivih dejanj pogosto ne želijo dogodkov prijaviti zaradi občutka krivde in sramu, lahko se tudi bojijo maščevanja napadalca. Prav tako želijo čimprej pozabiti na to, kar se jim je zgodilo. Bojijo se tudi stigmatizacije in odziva okolice, če se bo za dejanje razvedelo. Lahko pa je žrtev tudi v takem šoku, da zaradi tega ne more razumno odreagirati.
"Razumemo njihovo zadržanost, vendar pa policisti in kriminalisti zagotavljamo, da bomo storili vse, kar je v naši moči, da žrtev zaščitimo in preprečimo, da bi se dejanja še kdaj ponovila. Žrtve želimo spodbuditi, da dejanja prijavijo. V policiji z žrtvami postopamo še posebej skrbno in občutljivo," izpostavlja policija na svoji spletni strani.
Morebitne žrtve in priče oz. vse, ki o dogodkih kar koli vedo, pozivajo: nemudoma sporočite to policiji! Če tega ne zmorejo neposredno, naj to storijo prek nevladnih organizacij, še svetujejo.
Zakaj ne opravi preiskav? Ja, res zakaj ne! Butasto vprašanje! Levaki, sploh politični vrh je NEDOTAKLJIV! Kdo koga blefira? Očitno …
Pri vsem skupaj je malo čudno, da se objavlja vse preko novinarjev, ni pa prijave neposredno na policiji? Človek nedolžen …
Pojasnjujemo, da preiskovalna dejanja predstavljajo intenziven poseg v pravice posameznika, med katerimi je hišna preiskava eden najbolj rigoroznih posegov. Tako …