"Zaradi zaostrenih gospodarskih razmer in posledično zniževanja proračunskih sredstev ministrstvo še nima zagotovljenih zadostnih sredstev za sofinanciranje tretje stopnje," so nam na vprašanje, ali se bo letošnja generacija doktorskih študentov lahko potegovala za sofinanciranje študija, odgovorili z ministrstva za izobraževanje, znanost in šport (MIZŠ). Dodali so, da si prizadevajo, da bi sofinanciranje zagotovili v novi finančni perspektivi 2014–2020.
Birokratski absurd
"Iz njihovega odgovora je razvidno, da sredstev za sofinanciranje doktorskega študija v prihodnjem študijskem letu s strani države ne bo," pa so dejali na Univerzi v Ljubljani (UL), kjer so o financiranju prav tako spraševali MIZŠ, dodali pa so, da ima prave odgovore vendarle le ministrstvo. Na UL so še dejali, da namerava MIZŠ "preveriti ustreznost zastavljene sheme sofinanciranja doktorskega študija predvsem z vidika družbenih potreb po novih doktorjih znanosti".
Brez denarja bodo ostali tudi nekateri doktorski študenti, ki so študij začeli lani. Razpisnih sredstev je zmanjkalo za 25 študentov UL. So pa ostala neporabljena sredstva na drugih zavodih, a ministrstvo ni našlo rešitve, da bi denar prerazporedilo, saj jim pravna podlaga in kohezijska politika tega ne omogočata. "Trudimo se in upamo, da bomo v sodelovanju z UL kmalu našli način, da to težavo odpravimo," so dejali na MIZŠ. A po naših informacijah so zavrnitvene odločbe študenti že prejeli. "V okviru tega razpisa dodatna sredstva niso predvidena. Prenos neporabljenih sredstev z drugih univerz na UL žal ni mogoč," pa so nam sporočili z ljubljanske univerze.
Kriva so nova pravila
Podiplomski študenti imajo težave tudi v Domu podiplomcev Ljubljana (DPL), ki je od novega leta združen s študentskimi domovi. V nabiralnikih so jih namreč pričakala obvestila vodstva, da lahko bivanje zaradi novih pravil podaljšajo le tisti, ki imajo status mladih raziskovalcev, in tujci s štipendijami. "Do zdaj je veljalo, da se lahko v DPL prijavi vsak podiplomski študent s statusom. Po starem pravilniku se je lahko bivanje vsako leto podaljšalo, če si uspešno opravil vse pogoje letnika," je dejala doktorska študentka, ki biva v DPL.
Deljenje sob ni opcija
"Tega obvestila nihče ni dobil na stalni naslov, temveč le v nabiralnike pri vhodu doma," zato jih, kot je opozorila študentka, številni med dopusti niso prejeli. Dodala je, da so stanovalce prejšnji teden poklicali iz tajništva in jih opozorili, da je zadnji dan za prijavo v študentske domove. Meni, da ta selitev ni smiselna, saj tam bivajo mlajši študenti od 18. leta, podiplomci pa se bližajo 30 letom. "Študenti na podiplomskem študiju potrebujejo mirno bivalno okolje kot osnovo za kakovosten študij, česar jim drugi študentski domovi pogosto ne omogočajo," trdijo v Študentski organizaciji UL (Šoul). Študenti se morajo izseliti do oktobra. Komentarja iz Študentskega doma Ljubljana do zaključka redakcije nismo prejeli.
Zakaj bi jih pa sofinancirali, ko pa jih v naši državi ne potrbujemo? A delavci naj financirajo študij bodočim ekonomskim …
Tole sofinanciranje se je začelo okoli leta 1998, večina podiplomcev na družboslovnih fakultetah je bila itak iz Javnega sektorja, denar …
Točno tako in nič drugače...vsi bi bili sami ekonomisti in odkrivali toplo vodo....že v osnovnih šolah naj začnejo malo se …