Doktorjev morilski načrt v Ljubljani: Z živčnim strupom nad sodnika in ministra

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Michel Stephan, nekoč zaposlen na Kemijskem inštitutu v Ljubljani, se zagovarja zaradi napeljevanja k umoru Alija Hamzaha Rašida, a razmišljal naj bi še o drugih tarčah.
Oglej si celoten članek

Po obtožnici, vloženi zoper Michela Stephana, libanonskega doktorja kemije s francoskim potnim listom, bi lahko posneli kriminalko. Zaradi napeljevanja k uboju bivšega kolega dr. Janeza Plavca na Kemijskem inštitutu v Ljubljani že prestaja kazen, zdaj mu sodijo še zavoljo napeljevanja k umoru kronske priče v tem procesu. Kot smo slišali včeraj, pa naj bi si zaželel smrt še več ljudi, med drugim predsednika ljubljanskega sodišča ter nekdanjega šolskega ministra.

Foto: D. M. Michel Stephan Sarin skozi kukalo na vratih

Devetinpetdesetletni Stephan je bil prepričan, da mu kasneje umorjeni dr. Janko Jamnik pogodbe o zaposlitvi na Kemijskem inštitutu ni podaljšal po Plavčevi krivdi. Maščevati naj bi se hotel na najbolj brutalen način: iraškemu prosilcu za azil Aliju Hamzahu Rašidu, ki ga je spoznal na fitnesu, je za Plavčevo smrt obljubil 25.000 evrov in mu odštel 3500 evrov are. Izročil mu je tudi njegovo fotografijo ter pištolo z dušilcem, ki sta jo preizkusila na Šentviškem hribu. Prav tam so posredovali policisti, saj jim je Rašid razkril Stephanove namene. Kemijski strokovnjak bo osem let zaporne kazni za načrtovanje Plavčeve smrti odsedel oktobra prihodnje leto.

Toda že pred prvo obsodbo, še v priporu, naj bi Stephan začel načrtovati likvidacijo ključne priče, Rašida. Od 6. novembra do 29. decembra 2017 je menda nagovarjal Alena Kraljevića, s katerim si je delil sobo, da pregovori še enega pripornika, Mervana Šljivarja, naj poišče morilca od zunaj. Za umor Rašida naj bi si Stephan zamislil več scenarijev: krvnik naj bi ga poškropil z živim srebrom, kar naj bi bilo zanj v trenutku usodno, ga ustrelil pred sodiščem, ali pa mu skozi odprtino, izvrtano skozi kukalo na vratih, v stanovanje spustil bojni plin sarin.

Kriminalist verjel Kraljeviću

Kraljević si je njegove napotke zapisoval in jih posredoval policiji. Včeraj je ljubljanskem okrožnem sodišču pred senatom, ki mu predseduje sodnica Jasmina Ivančič, pričal vodja kriminalistišne preiskave, inšpektor Dušan Mikolčevič: "Poklical me je odvetnik Hribernik (Jože Hribernik je branil tudi kasneje oproščenega Milka Noviča zaradi umora dr. Jamnika, op.a.), ki je zagovarjal Šljivarja, češ, da Stephan nagovarja njegovo stranko k umoru določenih oseb. Takoj smo se lotili preiskave in od Šljivarja ter Alena Kraljevića pridobivali obvestila."

Po njegovih besedah jim je Kraljević posredoval zapiske, iz katerih izhaja načrtovanje Rašidovega umora. "Šlo pa naj bi še za razmišljanja, da bi se umorilo več oseb, tudi predsednika ljubljanskega sodišča, nekdanjega ministrstva za šolstvo in več zaposlenih na Kemijskem inštitutu."

Mikolčevič je Kraljeviću verjel: "Govoril je o kemikalijah, ki jih ni mogel poznati, in o ljudeh, ki so bili neposredno ali posredno povezani s Stephanom, česar ni mogel vedeti."

Ste kdaj brali Agatho Christie?

Stephan je prek tolmača zastavil Mikolčeviču več vprašanj, med drugim, ali je kdaj gledal film Alcatraz (The Rock) oziroma bral knjige Agathe Christie, kjer so omenjeni različni strupi. Kriminalist je večkrat ponovil, da ni kemik, in da se je zato zanašal na poročilo Nacionalnega forenzičnega laboratorija (NFL), po katerem je mogoče kemične spojine dobiti na Kemijskem inštitutu in z ustreznimi napravami ter ob potrebnem znanju izdelati toksine. Strinjal pa se je tudi z opazko Stephanovega zagovornika, odvetnika Gorazda Fišerja, da je potemtakem, ob posesti radioaktivnega urana, z ustreznimi napravami in znanjem mogoče izdelati atomsko bombo.

Toda policijska poizvedba na Uradu za kemikalije naj bi pokazala, da ne Donit, ki naj bi bil omenjen kot možni dobavitelj kemijskih sestavin, in ne Kemijski inštitut teh nista imela. To je potrdila tudi naslednja priča, Stephanova bivša sodelavka in prav tako doktorica kemije Barbara M.: "Izhodnih sestavin za takšne toksine ni mogoče prosto kupiti, nabavo mora odobriti Urad  za kemikalije, ni pa jih niti na črnem trgu. Sintezo takšnih strupov lahko izvajajo samo nekatere države z dobro opremljenimi vojaškimi laboratoriji in ob prisotnosti medicinske ekipe, če bi slučajno kje puščalo. Stephan kot izkušen kemik kaj takšnega že ne bi predlagal."

Spojine zapisane le polovično

Obregnila se je tudi ob Kraljevićevo izjavo z zabeleženimi morilskimi kemikalijami: "To se mi je zdela fantazija, spojine so bile zapisane laično, včasih le polovično." Po njenem je polna domišljije tudi hitra usmrtitev Rašida z dimetil-mercuryjem (živim srebrom): "Te spojine ni več na trgu. Sploh pa oseba ne umre takoj." Komentirala je še domnevno načrtovano likvidacijo predsednika ljubljanskega okrožnega sodišča Marjana Pogačnika, ki naj bi mu tamkaj zaposlena oseba, poznana Stephenu, v pisarno nastavila kaplico cianida, češ da bi bila doza premajhna, in da je pomemben način, kako ta pride do žrtve: "Sploh pa so to trdne snovi, ne tekoče." Za poročilo NFL se ji je zdelo, da ga je morda res napisal kemik, ampak z diplomo pedagoške fakultete.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 7

  • 09:53 8. Junij 2024.

    Tole me ne briga toliko , briga me samo to , da je ta pritepenec najverjetnejši morilec ali pa nalogodajalec …

  • 09:49 8. Junij 2024.

    Ne mi tle prodajat floskule , da na trgu ni možno dobiti surovine , kajti vsaka kemična čistilnica ima nekaj …

  • 12:05 7. Junij 2024.

    Tega ''dripca'' so dobili, slučajno oziroma po akciji in interesu prijavitelja. Smo pa lahko prebrali, da je tolpa Alžircev iskala …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.