Trenutno se najbolje godi gorenjskim in obalnim čebelam, saj v teh regijah letos ni bilo še nobenega primera pomora. Sicer je po podatkih kmetijskega ministrstva do zdaj v celi Sloveniji imelo težave le 11 čebelarjev, a nobeden zaradi nepravilne uporabe fitofarmacevtskih sredstev, s katerimi so lani ljudje množično morili čebele.
Ministrstvo je skupaj s čebelarsko zvezo izdelalo posebno zloženko, s katero so predvsem kmete opozarjali na nevarnosti uporabe fitofarmacevtskih sredstev in kot kaže, je to zaleglo, pravi kmetijski minister Milan Pogačnik .
Sosedi, zdravila in narava
Pomore so do zdaj prijavili čebelarji iz Rač, Lokavca, Huma, Iga, Beltincev, Velenja, Novega mesta, Planine pri Rakeku, Pirnič in Vogrskega.
Vzroki so bili pestri. Ljubiteljski vrtnarji, ki so se odločili v kleti počistiti vse "naravne" sestavine za vrtnarjenje in jih nato zmešati v koktajl ter z njim zaliti svoje češnje; čebelarji, ki so dali svojim čebelam prevelik odmerek zdravil; sosed, ki se je odloči, da bo iz maščevanja pomoril sosedove čebele in tudi narava, ko je več čebel umrlo zaradi starosti.
Slovenija spodbudila EU |
Na pobudo naše države bo Evropska unija pretresla in morda celo zaostrila nekatere direktive s področja fitofarmacevtskih sredstev, 13. julija pa bo minister Pogačnik na pobudo čebelarske zveze Uniji predlagal zaščito čebel kot ogrožene vrste. |
Čeprav je danes kmetijski minister večkrat omenil dobro sodelovanje s čebelarsko zvezo, pa njeni člani očitno niso tega mnenja. Pravzaprav sploh niso vedeli, da bo minister danes govoril o čebelah, ki so predvsem skrb članov zveze.
Predsednik čebelarske zveze Boštjan Noč je zato prišel na novinarsko konferenco le kot poslušalec, po njej pa je dejal le, da bodo preučili ministrove besede.